Orszaki Trzech Króli w Diecezji Radomskiej. Zapowiedzi

X. Orszak Trzech Króli - Radom 2022. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W prawie 30 miejscowościach naszej diecezji przejdą jutro Orszaki Trzech Króli. Oto zaproszenia na niektóre z nich:

Radom:

Po raz 12. ulicami Radomia przejdzie Orszak Trzech Króli. Orszak poprzedzi Msza św. o godz. 11.00 w radomskiej farze, której będzie przewodniczył Biskup Radomski Marek Solarczyk.

O godz. 12.00 na Rynku zostanie odczytany „Edyktu o spisie powszechnym” (z Ewangelii wg św. Łukasza). Następnie, prowadzony przez trzech króli orszak przejdzie ulicami: Wolność, Reja, Żeromskiego do Placu Corazziego, gdzie ustawiona jest szopka. Po drodze orszak zatrzyma się kilka razy, aby uczestniczyć w odgrywanych scenach:

• przy kościele ewangelicko-augsburskim,
  • przy kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej,
  • u zbiegu ul. Witolda i Żeromskiego
  • przed kościołem pw. św. Stanisława bp. i m.,

Na koniec radomianie oddadzą pokłon Nowonarodzonemu w szopce ustawionej na Placu Corazziego.

Dla uczestników orszaku Rycerze Kolumba przygotowali 7, 5 tys. koron, tysiąc balonów oraz 1, 5 tys. chorągiewek. Na zakończenie odbędzie się koncert kolęd. Rycerze Kolumba będą także częstowali gorącą herbatą.

Końskie:

W Końskich królowie ze swoimi orszakami wyruszą z trzech koneckich parafii. Spotkają się o godzinie 12.15 na rynku w centrum miasta i tu utworzą jeden duży Orszak Trzech Króli.

Wydarzenie przeprowadzone będzie w Końskich po raz ósmy. W tym roku młodzież oazowa zaprasza mieszkańców Końskich do odtańczenia poloneza przy kolędzie „Bóg się rodzi”. Najmłodsi są zaproszeni do napisania „Listu do Dzieciątka Jezus”. Nie zabraknie żywych zwierząt; będą m.in. alpaki i kucyki. Będą też jasełka, wspólne kolędowanie, a na koniec – ciepły posiłek.

Drzewica:

W Drzewicy Orszak Trzech Króli wyruszy sprzed kościoła zaraz po Mszy św. o godzinie 10.00. W czasie wędrówki do Regionalnego Centrum Kultury będą odgrywane scenki tematyczne. Całość zakończy koncert kolęd w RCK.

Kozienice:

W Kozienicach szykuje się jubileuszowy 10. Tradycyjnie uczestnicy przejdą z kościoła św. Rodziny do kościoła św. Krzyża. Trasa inna niż w poprzednich latach; tym razem Orszak przejdzie ul. Legionów. Po drodze będą wystawiane sceny jasełkowe. Ponadto towarzyszyć będą Trzej Królowie na koniach i rzymscy legioniści. Na najmłodszych czekać będą gadżety i słodki poczęstunek.

Początek po Mszy św. o godzinie 10:30.

Kozienicki orszak organizują Rycerze Kolumba z rady 15420 im. Sł. B. Matki Kazimiery Gruszczyńskiej, a wspierają ich Skok Energia i Enea Wytwarzanie. Patronami honorowymi są: starosta Krzysztof Wolski i burmistrz Piotr Kozłowski.

Pionki:

W Pionkach to również 10. Orszak Trzech Króli. Początek o godzinie 10:30 od Msza św. w kościele pw. św. Barbary pod przewodnictwem Biskupa Piotra Turzyńskiego. Po niej spotykanie na terenie Ogródka Jordanowskiego, gdzie o godzinie 11:30 będzie można obejrzeć występ podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej. Orszak wyruszy po Modlitwie Anioł Pański o godzinie 12:00. Po drodze zostanie zaprezentowanych pięć scenek przygotowanych przez uczniów szkół podstawowych i harcerzy ZHR. Orszak zakończy się pokłonem Jezusowi w stajence.

Uczestnicy orszaku będą mogli wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród w tym m.in.: voucher do hotelu, hulajnogę elektryczną, smartfon, tablet, czy smartwatch. Szczegóły zostaną przekazane na miejscu.

Organizatorami orszaku są Rycerze Kolumba z pionkowskiej rady 15631 im. św. Michała Archanioła, a wspierają ich urząd miasta Pionki i starostwo powiatowej Radom. Natomiast patronem medialnym jest Radio Plus Radom.

Szydłowiec:

Tegoroczny Orszak w Szydłowcu rozpocznie Msza św. w kościele pw. św. Zygmunta o godz. 10.30. Po Mszy św. nastąpi ustawienie Orszaku i przemarsz ulicami: Rynek Wielki, Radomska, Widok, Kościuszki, Zakościelna, Rynek. Na trasie uczestnicy Orszaku napotkają sceny opisujące Narodzenie Pańskie.

O godz. 11.15 do Parku Niepodległości zaproszeni są właściciele zwierząt domowych na spotkanie ze św. Franciszkiem, twórcą pierwszej szopki; tam też odbędzie się błogosławieństwo zwierząt.

Ostatnia scena pokłonu Trzech Króli odbędzie się przy szopce na Rynku Wielkim.

Na Rynku będzie miał miejsce Orszakowy Jarmark Noworoczny,

Skarżysko Kam.

Orszak Trzech Króli w Skarżysku-Kamiennej wyruszy o godzinie 13:30 spod kościoła pw. Św. Brata Alberta przy ulicy Spółdzielczej. Poprowadzą go Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar. Orszakowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo z kolędami i pastorałkami.

Organizatorzy zachęcają mieszkańców do przebrania się stosownie do okazji, m.in. w korony.

Na trasie orszaku będą wystawiane ewangeliczne scenki.

Orszak zakończy się ok. godziny 16.00 przy Sanktuarium MB Ostrobramskiej przy ul. Wileńskiej, gdzie królowie złożą dary małemu Jezusowi. Po czym odbędzie się wspólne kolędowanie.

Suchedniów

Tu Orszak Trzech Króli wyruszy o godzinie 14.00 spod kaplicy Zgromadzenia Sióstr Imienia Jezus przy ulicy Kieleckiej, a o 14:45 wejdzie do świątyni, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie.