Ostatnia droga śp. ks. prał. Adama Myszkowskiego

Abp Wacław Depo i bp Marek Solarczyk uczestniczyli w pogrzebie ks. Adama Myszkowskiego. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Uroczystości pogrzebowe tragicznie zmarłego ks. prał. Adama Myszkowskiego odbyły się w Wielkiej Woli – Paradyżu oraz w rodzinnej parafii w Radoszycach.

Wielka Wola – Paradyż

We wtorek swojego proboszcza pożegnali parafianie z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Wielkiej Woli – Paradyżu. Wśród nich od 1992 duszpasterzował ks. prał. Adam Myszkowski; tu również był kustoszem sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego oraz Krwi Zbawiciela.

Tej Mszy św. przewodniczył biskup-senior Henryk Tomasik. W homilii dziękował za dar kapłaństwa. Zwrócił również uwagę, że uroczystości pogrzebowe wpisują się w czas rekolekcji wielkopostnych.

– Dzisiaj Panu Bogu dziękujemy za posługę duszpasterską ks. prałata, za głoszenie Ewangelii, za sprawowanie sakramentów świętych, za budowanie Chrystusowego Kościoła w ludzkich sercach – mówił bp Henryk Tomasik.

Bp Henryk Tomasik, homilia:

Na zakończenie słowa pożegnania wypowiedzieli mieszkańcy parafii Paradyż i Ziemi Opoczyńskiej oraz przyjaciele i osoby związane troską duszpasterską. Był wśród nich m.in. Robert Telus, poseł na Sejm RP, który odczytał również list od marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Za współpracę z Jednostką Strzelecką z Paradyża podziękował sierż. Paweł Maroszek, zaś w imieniu władz samorządowych z Paradyża słowa pożegnania wypowiedział wójt gminy Wojciech Rudalski. Słowa wdzięczności wypowiedział również prezes i założyciel Ceramiki Paradyż Stanisław Tępiński. Jedne z ostatnich słów pożegnania wypowiedzieli kapłani: w imieniu księży dekanatu żarnowskiego głos zabrał wicedziekan ks. Adam Stępień, proboszcz parafii w Sławnie, w imieniu księży z kleryckiej jednostki wojskowej …… oraz ks. Rafał Grzywacz, wikariusz parafii w Paradyżu. Ks. Adama Myszkowskiego pożegnali również członkowie rodziny, w imieniu których przemówił Łukasz Myszkowski, bratanek zmarłego.

Na drugiej wtorkowej Mszy św. zgromadzili się kapłani Diecezji Radomskiej, a liturgii przewodniczył i homilie wygłosił bp Piotr Turzyński.

Bp Piotr Turzyński, homilia:

Po tej Mszy św. rozpoczęło się modlitewne czuwanie przy trumnie zmarłego kapłana.

Radoszyce

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę 24 marca w rodzinnych Radoszycach. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i kolega z rocznika święceń zmarłego kapłana.

– Ufamy, że śp. ks. prałat Adam modli się już w rzeczywistości nieba przed obliczem miłosiernego Jezusa, swoją miłością pasterską, którą rozdawał, jak również wniesionym cierpieniem, które w miłości wobec Chrystusa przyjął – mówił w homilii abp Depo.

Abp Wacław Depo, homilia:

Na zakończenie Mszy św. ks. Myszkowskiego pożegnali: w imieniu kolegów z rocznika święceń ks. kan. Kazimierz Chojnacki, proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego w Kozienicach, w imieniu dekanatu żarnowskiego ks. kan. Grzegorz Zbroszczyk, proboszcz parafii w Żarnowie oraz w imieniu rodziny – Rafał Myszkowski z żoną i w imieniu parafian – Stanisława Cuper.

Ostatnią część liturgii pogrzebu poprowadził bp Marek Solarczyk. Przed jej rozpoczęciem powiedział:

– Proszę Boga, aby jego życie i posługa, to wszystko, co razem z nim przeżywamy w tegorocznym Wielkim Poście, było dla nas umocnieniem naszej jedności z Bogiem, umocnieniem naszej wierności dla Boga i naszej tęsknoty, aby również razem z nim stanąć w obliczu Boga – mówił; nawiązał również do swojego pobytu w sanktuarium w Paradyżu w Środę Popielcową.

Bp Marek Solarczyk, pożegnanie:

Ks. prał. Adam Myszkowski został pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym w Radoszycach.

Failed to get data. Error: