Pielgrzymka do podlaskich sanktuariów

Ze Starachowic na Podlasie. Kodeń. Foto: ks. Karol Kostecki.

Pratulin, Grabarkę i Kodeń odwiedzili wierni z parafii MB Nieustającej Pomocy w Starachowicach.  Grupa ponad 60 osób wzięła udział w autokarowej pielgrzymce do sanktuariów południowego Podlasia.

Mnóstwo pięknych doświadczeń zyskali pielgrzymi po odwiedzeniu  Sanktuarium Męczenników Podlasia w Pratulinie, gdzie zobaczyli film dokumentalny i wysłuchali poruszającej prelekcji kustosza sanktuarium ks. Jacka Guza.

– Uniccy męczennicy są także i dla nas na dzisiejsze czasy wyjątkowymi świadkami wierności Ewangelii i Kościołowi. Oddając swoje życie w obronie wiary, broniąc swojej świątyni pokazują nam jak bardzo potrzeba żywej i niezachwianej wiary. O to szczególnie modliliśmy się przy relikwiach bł. Wincentego Lewoniuka oraz jego towarzyszy – męczenników pratulińskich. – mówi ks. Karol Kostecki, wikariusz starachowickiej parafii i organizator pielgrzymki.

Ekumeniczny wymiar miała modlitwa na Świętej Górze Grabarce, czyli – jak się często mówi – na „Jasnej Górze polskiego prawosławia”:

– Na Świętej Górze Grabarce modliliśmy się o jedność chrześcijan i pokój na świecie. – mówi ks. Karol.

W Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej pielgrzymi ze Starachowic uczestniczyli w Eucharystii, a następnie oprowadzeni przez przewodników, poznali historię tego świętego miejsca i niezwykle tajemniczą i barwną historię obrazu kodeńskiego.

Na zakończenie pielgrzymki uczestników czekała ciekawa atrakcja:

– Były to odwiedziny serialowych Wilkowyj, czyli parafii i miejscowości Jeruzal. Poznaliśmy historię parafii oraz liczne ciekawostki związane z powstawaniem serialu „Ranczo”. Mnóstwo radości na twarzach pielgrzymów wywołało spotkanie z miejscem, które dotychczas wielu mogło zobaczyć na ekranach telewizorów. Nie mogło również zabraknąć zdjęć na słynnej, niebieskiej ławeczce przed sklepem. – dodaje ks. Karol.