Pogrzeb w Wielki Czwartek, w czasie Triduum Paschalnego i Oktawie Wielkanocy

2824

Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i Oktawie Wielkanocy. Warto zatem przypomnieć te zasady liturgiczne, a znajdują się one w Obrzędach Pogrzebu i w Kalendarzu Liturgicznym Diecezji Radomskiej (zob. s. 84).

Przypominam zatem:

  • W Wielki Czwartek pogrzeb odbywa się normalnie ze śpiewem. Nie wolno jednak celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej tego dnia. W kościele sprawuje się Liturgię Słowa i Obrzęd Ostatniego pożegnania. Nie udziela się uczestnikom pogrzebu Komunii świętej.
  • Od Wielkiego Czwartku wieczorem do Wigilii Paschalnej nie wprowadza się trumny z ciałem do kościoła, w którym odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu. Obrzędy pogrzebowe należy sprawować w kaplicy przedpogrzebowej lub domu zmarłego oraz na cmentarzu. Nie wolno udzielać Komunii świętej poza Liturgią Męki Pańskiej. Nie używa się dzwonów. Po Wielkanocy należy celebrować Mszę za zmarłego.
  • W dniach oktawy Wielkanocy dozwolona jest Msza święta pogrzebowa w okresie wielkanocnym i pogrzeb sprawuje się jak zwykle w szatach koloru czarnego lub fioletowego.

Ks. Tomasz Herc