Prosto do nieba

Koncert "Wyśpiewana Niepodległa 2019". Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Ponad 1000 widzów przyszło na 7. koncert „Wyśpiewana Niepodległa. Historia nutami pisana”, który w przeddzień Święta Niepodległości odbył się w Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu.

„Wyśpiewana niepodległa. Historia nutami pisana” to wyjątkowy koncert przygotowany przez młodzież z Katolickiego Liceum im. św. Filipa Neri, Orkiestrę Wojskową w Radomiu oraz Radomski Zespół Sentymentalny Mateusza Murawskiego. Artyści podczas koncertu zachęcają do wspólnego rodzinnego śpiewania piosenek patriotycznych i żołnierskich oraz poznawania historii Polski. Autorką scenariuszy jest Magdalena Wojtkiewicz, polonistka radomskiego „katolika”. W tym roku było niebiańsko.

– Sama nie wymyślam scenariuszy. Zbieram inspiracje, podpowiedzi, prośby, bo ktoś chce, żeby coś się pojawiło – jakiś przedmiot czy jakaś historyjka. W tym roku zawitaliśmy do nieba, do którego przyszli żołnierze z różnych wojen, z różnych frontów. Św. Piotr otwierał im bramę, żeby doznali ukojenia. Bardzo się cieszymy, że tak tłumnie radomianie przychodzą na nasze koncerty. To jest wydarzenie dla całych rodzin. Zależy nam, żeby śpiewali dziadkowie, rodzice i małe dzieci. Bo wtedy, kiedy słyszą o historii, słyszą nasze piosenki narodowe, żołnierskie, to się po prostu uczą – mówi Magdalena Wojtkiewicz.

W rolę stróżów niebieskich bram wcielili się: jako Archaniołowie Rafał i Michał – odpowiednio Anna Jóźwiak i Mateusz Kunert, uczniowie KLO w Radomiu, a jako św. Piotr – ks. Piotr Woszczyk COr, proboszcz parafii pw. MB Królowej Świata w Radomiu. Chór szkolny KLO przygotowała Agnieszka Kobierska, a jako solistka w piosence „Dziś idę walczyć, mamo” wystąpiła Julia Molga.

Ostatnim akordem koncertu był hymn Polski i modlitwa za Ojczyznę ks. Piotra Skargi, po której błogosławieństwa udzielił ks. Mirosław Prasek, dyrektor KLO.

Organizatorami koncertu byli: Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Filipa Neri w Radomiu i Stowarzyszenia „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum.

Fragmenty tegorocznego koncertu:

Failed to get data. Error: