Seminarium na wyjeździe

Niedziela Seminaryjna w Cecylówce. Foto: ks. S. Piekielnik

Parafie dekanatów kozienickiego i lipskiego odwiedzili alumni i wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu podczas listopadowej Niedzieli Seminaryjnej.

W parafii Solec nad Wisłą był ks. Jarosław Wojtkun, rektor seminarium.

– Papież Franciszek w swym nauczaniu wielokrotnie wraca do obrazu wychodzenia na peryferie. W jakiś sposób nasze odwiedziny są czymś takim. Opuszczamy gmach seminarium i ruszamy do parafii. Tak się składa, że dekanat Kozienice leży na północy diecezji, a Lipsko – na południu. To tylko symboliczne geograficzne peryferie, bo te parafie i wierni są nam bliscy. Mamy przecież w tych parafiach członków Towarzystwa Przyjaciół Seminarium, a duszpasterze i parafianie zawsze czekają na nas i przyjmują z wielką gościnnością i życzliwością. Miałem tego teraz mocny dowód. Po jednej z Mszy św. nie było planowane spotkanie z parafianami, ale okazało się, że mimo to na takie spotkanie czekała grupa młodych – mówi w rozmowie z „Gościem Niedzielnym” ks. prał. Jarosław Wojtkun, rektor WSD.

Niedziele Seminaryjne przypadają dwa razy w roku; to jedna niedziela w listopadzie oraz IV Niedziela Wielkanocna (Niedziela Dobrego Pasterza). Tego typu wyjazdy wpisują się w formację duszpasterska kleryków, którzy wraz z parafianami uczestniczą we Mszy św. oraz prowadzą spotkania z grupach duszpasterskich (m.in. z Kołami Żywego Różańca, Oazą, Służbą Liturgiczną), a także z młodzieżą klas maturalnych. Podczas tych spotkań mówią o życiu w seminarium oraz dają świadectwo odkrywania życiowego powołania. W Niedzielę Seminaryjną odbywa się również zbiórka na rzecz seminarium.

Galeria: Klerycy w parafii Cecylówka.

Failed to get data. Error: