PRZEDBÓRZ – Parafia pw. św. Aleksego

• ks. mgr Stanisław Obratański
    • ks. mgr Michał Bartosiak

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.00;
    • 10.30;
    • 12.00;
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
  • Dni powszednie:
    • 6.30;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Brzostek, Chałupy, Gaj, Grobla, Jabłonna, Ludwików, Miejskie Pola, Nosalewice, Nosalewskie Budy, Policzko, Przedbórz, Przyłanki, Rączki, Taras, Wierzchlas, Wojciechów, Wola Przedborska, Wygwizdów, Wymysłów, Zuzowy, Zuzowski Gaj.
  • Odpusty:
    • św. Aleksego (17 lipca),
    • św. Antoniego (13 czerwca),
    • MB Serdecznej (10 maja)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • poniedziałek po III Niedzieli Adwentu,
    • w każdy drugi piątek miesiąca
  • Kościoły filialne:
    • pw. Świętej Trójcy w Rączkach,
      • Msza święta w niedziele o godz. 14.00, w pierwsze piątki miesiąca o godz. 15.00
    • pw. MB Częstochowskiej w Zuzowach,
      • Msza święta w niedziele o godz. 8.00, w pierwsze piątki miesiąca o godz. 19.00
  • Kaplica
    • w Prywatnym Domu Opieki w Tarasie,
      • Msza św. wg ustaleń dyrekcji
  • Historia:

W średniowieczu Przedbórz, usytuowany przy brodzie nad Pilicą, należał do parafii Policzko, a dochody z przeprawy przez rzekę czerpane były przez klasztor w Trzemesznie. W Przedborzu prawdopodobnie ok. 1278 r. powstała kaplica. W osadzie bywał książę Bolesław Wstydliwy wraz z żoną Kunegundą. Prawdopodobnie na jej polecenie kaplicę pw. św. Aleksego wybudował Jacek Aleksy Sadykierz, ku czci patrona jej dziadka cesarza Aleksego Komnena. Po wielkim pożarze w 1341 r. król Kazimierz Wielki odnowił Przedbórz, wzniósł zamek i dobudował do świątyni wieżę z czerwonego piaskowca. W tym samym roku parafia z Policzka została przeniesiona do Przedborza przez abp. Jarosława Bogorię Skotnickiego. Od 1512 r. parafia miała proboszcza, dwóch wikariuszy oraz wikariusza w dawnym kościele w Policzku. W 1683 r. kościół uległ spaleniu. W latach 1683–1695 świątynię odbudowano i powiększono, wznosząc kaplicę św. Mikołaja z fundacji Mikołaja Siemieńskiego. Wskutek kolejnych pożarów wieża Kazimierza Wielkiego została obniżona. Kościół został zniszczony w 1834 r. przez pożar i odbudowany na nowo kosztem władz rządowych. Po I wojnie światowej kościół był odbudowany staraniem ks. Antoniego Ręczajskiego, remontowany był w latach 1974–1978 staraniem ks. Józefa Oktobrowicza. W latach 1994–1997 został pokryty blachą miedzianą staraniem ks. Stanisława Szczypiora. Kościół jest zbudowany w stylu neogotyckim, w ciągu wieków wielokrotnie przebudowywany, orientowany, wzniesiony z kamienia i cegły. W centrum głównego ołtarza znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z tytułem Matki Bożej Serdecznej sprowadzony z Krakowa przez ks. Adriana Barskiego w 1618 r., poddany pracom konserwatorskim w 2014 r.

MAPA DOJAZDU: