Przygoda z teatrem

Po raz dziesiąty w Kałkowie-Godowie odbyły się Spotkania Teatralne Osób Niepełnosprawnych pt.: „Przygoda”.

– Jest to impreza integracyjna, w której biorą udział osoby niepełnosprawne i starsze z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Kół Gospodyń Wiejskich, Klubów Seniora i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. Idea ta zrodziła się z potrzeby zorganizowania takiej formy działalności kulturalnej skierowanej do osób niepełnosprawnych i starszych. Inspiracją dla tego pomysłu była działalność Teatru Dramatycznego założonego przez księdza Infułata Czesława Walę. – mówi Dorota Jop.

Spotkania Teatralne Osób Niepełnosprawnych odbyły się 9 listopada br.

Nim aktorzy wyszli na scenę uczestniczyli we Mszy św., którą sprawował ks. kan. Zbigniew Stanios – kustosz Sanktuarium w Kałkowie-Godowie.  W czasie Mszy Św. padło wiele ciepłych słów pod adresem uczestników spotkania.

Uroczystego otwarcia X. Spotkań Teatralnych dokonała Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski. Przybyłych gości przywitała Dorota Jop – Prezes Zarządu Stowarzyszenia „RADOŚĆ”.

Na scenie w auli św. Jana Pawła II zaprezentowały się grupy teatralne z województwa świętokrzyskiego:

• Środowiskowy Dom Samopomocy w Starachowicach z grupą teatralną „Brzask”,
  • Warsztat Terapii Zajęciowej w Sędku z grupą teatralną „Artyści z Sędka”,
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Starachowicach z grupą teatralną „Świętokrzyskie Nutki”,
  • Klub Seniora z Pawłowa,
  • Warsztat Terapii Zajęciowej w Starachowicach z grupą teatralną „Tacy Sami”,
  • Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy ze Starachowic z grupą teatralną „Diamenty”,
  • Koło Gospodyń Wiejskich „Kałkowianki” z Kałkowa,
  • Warsztat Terapii Zajęciowej w Kałkowie Godowie z grupą teatralną „Altanka Świętokrzyska”

– Przedstawienia były bardzo różnorodne w formie i treści; bardzo bogate kostiumy, rekwizyty, dynamiczna choreografia. W auli panowała gorąca i podniosła, można by rzec świąteczna atmosfera, bo rzeczywiście było to wspaniałe święto sztuki, integracji międzypokoleniowej i przekraczania barier niepełnosprawności. Konferansjerkami wydarzenia były uczennice kasy VII z Publicznej Szkoły podstawowej w Godowie: Julia Kaczor i Aleksandra Piwnik. – relacjonuje Dorota Jop.

Spektakle teatralne oceniało jury w składzie: Katarzyna Gritzmann – artysta fotograf z Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach, Maciej Bidziński – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie, Łukasz Gołda – Dyrektor Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Brodach. Po burzliwych obradach, jury ogłosiło wyniki konkursu, podkreślając na wstępie, iż wszyscy są zwycięzcami i zasługują na pierwsze miejsce za talent aktorski oraz ogrom pracy i wysiłku jaki włożyli w przygotowanie swych przedstawień.

• I miejsce: grupa teatralna „Altanka Świętokrzyska” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie-Godowie – spektakl „Rajska łąka”,
  • II miejsce: grupa teatralna ,,Brzask” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, spektakl – „Morskie opowieści”,
  • III miejsce: Klub Seniora z Pawłowa – spektakl „Ludowa przygoda w drodze na jarmark”,
  • Wyróżnienia:
    • grupa teatralna „Tacy Sami” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Starachowicach – spektakl „Autostop”
    • grupa teatralna „Diamenty” z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach – spektakl „Cudze chwalicie swego nie znacie”
    • grupa teatralna „Artyści z Sędka” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sędku – spektakl „Przygody Koziołka Matołka”
    • grupa teatralna „Świętokrzyskie Nutki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Starachowicach – spektakl „Na dalekich wodach”
    • grupa teatralna „Kałkowianki” Koło Gospodyń Wiejskich z Kałkowa – spektakl „Kulisy rekrutacji”

„Nagrodę Publiczności” zdobyła grupa teatralna „Altanka Świętokrzyska” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie-Godowie – spektakl „Rajska łąka”.

Wyróżnienie dla najlepszego aktora otrzymała Agnieszka Chojnacka za rolę „Rajski ptak” w spektaklu „Rajska łąka” z grupy teatralnej „Altanka Świętokrzyska”.

Wybrano również temat Spotkań Teatralnych na rok 2020, a będzie nim: „Zagrożenia współczesnego świata”.

Nagrody rzeczowe i posiłki zostały sfinansowane ze środków finansowych przekazanych przez Wojewodę Świętokrzyskiego. X Spotkania Teatralne Osób Niepełnosprawnych są współfinansowane ze środków Stowarzyszenia „RADOŚĆ” oraz ze środków przekazanych przez Wojewodę Świętokrzyskiego w ramach zadania publicznego pod nazwą: „Działania na rzecz aktywizacji osób w podeszłym wieku lub integracji międzypokoleniowej, głównie skutkujące nawiązaniem więzi”.

Organizatorem tej artystycznej imprezy jest Świętokrzyskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnym „RADOŚĆ” w Godowie, zaś współorganizatorami Warsztat Terapii Zajęciowej przy Parafii Rzymsko-Katolickiej w Kałkowie-Godowie oraz Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Kałkowie-Godowie. Honorowy patronat nad imprezą objęli: Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski oraz Bp Henryk Tomasik – Ordynariusz Diecezji Radomskiej.