14058 dla św. Jana Pawła II

Skąd taka liczba? Tyle długości basenu lub sali gimnastycznej pokonali niepełnosprawni podczas I Memoriał Sportowy im. św. Jana Pawła II osób niepełnosprawnych, który odbył się w Radomiu dla uczczenia 40. Rocznicy wyboru papieża Polaka.

Wyznaczony odcinek można było przepłynąć, przebiec, przejść lub przejechać na wózku – według możliwości uczestników. Impreza została zorganizowana na pływalni „Neptun” oraz w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Radomiu.

– Św. Jan Paweł II był osobą niezwykłą. Na każdym etapie swojego pontyfikatu, potrafił nawiązać kontakt z dziećmi, młodzieżą, osobami niepełnosprawnymi, chorymi, starszymi… z każdym. Jego niezwykły pontyfikat trwał dokładnie 9665 dni, czyli niespełna 27 lat. Właśnie tyle obrała sobie sztafeta pływacka i biegowa po raz pierwszy spotykająca się w Radomiu. – mówi Paulina Zalewska, koordynatorka I Memoriału.

Zakładany dystans został osiągnięty z dużym naddatkiem: sztafeta pływacka pokonała 4594 długości, a biegowa aż 9464.

– Trybuny, korytarze, basen, hol, szatnie wypełnione były wspaniałymi ludźmi chętnymi oddać hołd Papieżowi. Memoriał zgromadził ponad 400 uczestników, wśród nich znalazły się placówki i jednostki z Radomia, Jedlanki, Kozienic, Przewozu, Żarnowa, Drzewicy, Stalowej Woli, Jedlanki Starej, Jasieńca Iłżeckiego Dolnego, Wierzbicy, Lipska, Kozienic oraz Starachowic. Uczestnicy Memoriału pływali łącznie na 11 torach, pokonując swoje słabości dla Papieża Polaka. Nasz najmłodszy zawodnik miał niespełna 6 lat, zaś najstarszy blisko 80. Każdy z biorących udział otrzymał pamiątkowy medal oraz dyplom uczestnictwa. Projekt nie odbyłby się bez pomocy i wsparcia ze strony wolontariuszy. Ponad 100 wspaniałych młodych ludzi z radomskich szkół: V LO, I LO CNB (klasa mundurowa) oraz PSP nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi. – dodaje pani Paulina.

Nim wystartowali pierwsi uczestnicy papieskiej sztafety, wszyscy spotkali się na Mszy św. w kościele pw. św. Stefana w Radomiu. Modlitwie przewodniczył Biskup Henryk Tomasik, który objął patronat honorowy nad imprezą.

Organizatorem Memoriału było Stowarzyszenie LATOROŚL we współpracy z Caritas Diecezji Radomskiej, parafią pw. św. Stefana w Radomiu, Publiczną Szkoła Podstawową nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Radomiu. Memoriał został dofinansowany z Ministerstwa Sportu i Turystyki RP.