RADOM – Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego

• Rezydenci:
    • ks. kan. dr hab. Jerzy Adamczyk

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 7.00,
    • 9.00,
    • 10.30,
    • 12.00,
  • Święta zniesione:
    • 6.30;
    • 9.00;
  • Dni powszednie:
    • 6.30;
    • 17.30;
    • maj, czerwiec i październik: 6.30, 17.00 i 18.00

O PARAFII:

• Do parafii należą ulice:
    • Akacjowa, Biała (nr 1–89, 2–78), Błotnia, Ciemna, Czeremchowa, Dąbrowskiego, Długojowska (nr 1–27, 2–40a), Dzielna, Fabryczna, Giserska, Górna, Graniczna, Gromadzka, Hubalczyków, Inspektowa, Inwalidów Wojennych, Jarzynowa, Jasna, Jaśminowa, Kalińska, Klinowa, Komunalna (nr 1–41, 2–48), Konopnickiej (nr 30 – do końca, 31 – do końca), Kościelna, Kośna, Krzyżowa, Kwiatowa, Kwiatkowskiego (nr 1–83, 2–66), Lechicka, Litewska, Lubońskiego, Ludwikowska, Makowska, T. Mazowieckiego (nr 1), Miedziana, Mikołaja z Radomia, Niemcewicza (nr 61–87), Norwida, Odechowska, Ogrodnicza, Owocowa, Płaska, Podmiejska, Promyka, Prosta, Przelotna, Radomskiego (bloki nr 3, 4, 6), Skarżyńskiego, Słowackiego (nr 55–187, 30–168), Szara, Szeregowa, Średnia (nr 1–31, 2–36), Świerkowa (nr 1–63, 2–30), Tadeuszowska, Trawna, Wesoła, Wojska Polskiego, Wrześniowskiego, Wschodnia, Wróblewskiego, Zagłoby, Zapolskiej, Zielińskiego, Żurawia.
  • Odpusty:
    • Najświętszego Serca Jezusowego (piątek po Oktawie Bożego Ciała)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • poniedziałek po III Niedzieli Adwentu
  • Historia:

Ksiądz Piotr Górski, proboszcz parafii pw. św. Jana w Radomiu, prawdopodobnie w początkach XX w. planował utworzenie nowej placówki duszpasterskiej m.in. na Glinicach. Efektem jego działań było uzyskanie ok. 1912 r. darowizny placu pod kościół i plebanię na Glinicach. Starania ks. Górskiego przerwała, na ok. 10 lat, I wojna światowa. Po zakończeniu działań wojennych wznowiono starania o utworzenie ośrodka duszpasterskiego. Pierwsza kaplica została zaadaptowana z budynków po starej cegielni. Parafia została erygowana 28 IV 1921 przez bp. Mariana Ryxa. Wkrótce zaczęto budować kaplicę pw. św. Franciszka. Kamień węgielny kaplicy został pobłogosławiony 26 VII 1922 r. przez bp. Pawła Kubickiego. Od 1925 r. zaczęto w tej kaplicy sprawować Msze św. Stanowiła ona część większej budowli przeznaczonej następnie na dom parafialny. Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego, wg projektu arch. Stefana Szyllera z Warszawy, budowano od 1931 r. staraniem ks. Jana Węglickiego i ks. Stanisława Głąbińskiego. Nie ukończono jednak budowy do 1939 r. Po II wojnie światowej od 1945 r. do 1957 r. prace kontynuowali arch. Kazimierz Prokulski, a następnie arch. Alfons Pinno, staraniem ks. Jana Wiącka, ks. Adama Łukasiewicza, ks. Stanisława Flonta, ks. Stefana Popisa. Bp Jan Kanty Lorek pobłogosławił świątynię 10 XII 1950 r. Dedykacji kościoła dokonał 25 XI 1966 r. sługa Boży bp Piotr Gołębiowski. Kościół został zbudowany w stylu zmodernizowanego renesansu włoskiego z elementami neobarokowymi. Murowany z cegły, tynkowany, orientowany. Korpus jest trójnawowy, trzyprzęsłowy, bazylikowy, z transeptem; poprzedzony płytkim przęsłem chóru i wtopioną czworoboczną wieżą na osi, ujętą po bokach aneksami. Prezbiterium jednoprzęsłowe. Fasada dwukondygnacyjna, pięcioosiowa. Wieża jest pięciokondygnacyjna, poprzedzona dwukondygnacyjnym ryzalitem ujętym parą jońskich kolumn w wielkim porządku, które dźwigają wydatne belkowanie zwieńczone balustradą tarasu, dekorowaną rzeźbami aniołów. W ryzalicie znajduje się zamknięta półkoliście dwukondygnacyjna wnęka, w której na dole mamy prostokątny portal zwieńczony trójkątnym przyczółkiem i ujęty parą korynckich kolumn dźwigających belkowanie. Wieżę wieńczy neobarokowy hełm, wzorowany na zwieńczeniu północnej wieży katedry wawelskiej. Partie boczne fasady opięte toskańskimi pilastrami, z prostokątnymi portalami w pierwszej kondygnacji i rzędami prostokątnych okienek w drugiej. W skrajnych osiach znajdują się dwukondygnacjowe dzwonnice zwieńczone neobarokowymi hełmami. Dachy dwuspadowe, kryte blachą.

W latach 2011 – 2018, staraniem ks. Romana Adamczyka, kościół jak i plac wokół kościoła został całkowicie wyremontowany.

MAPA DOJAZDU: