RADOM – Parafia pw. św. Stefana

• ks. mgr Kamil Jan Kowalski
    • ks. mgr Krzysztof Zając, neoprezbiter

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.30;
    • 10.00;
    • 12.00;
    • 13.15;
    • 18.00 (w lipcu i sierpniu, zamiast o 18.00, Msza św. o 20.00.)
  • Święta zniesione:
    • 8.30;
    • 10.00;
    • 17.00;
  • Dni powszednie:
    • 6.00 (Roraty; tylko w Adwencie)
    • 7.00;
    • 17.00 (prócz lipca i sierpnia)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Artezyjska, Biała (nr 114–155), Bliska, Bluszczowa, Błękitna, Borowa, Brzechwy, Bursztynowa, Bystra, Diamentowa, Długosza, Gałczyńskiego, Gdańska, Gliwicka, Gnieźnieńska, Gojawiczyńskiej, Idalińska, Indycza, Iwaszkiewicza, Jagodowa, Janiszpolska, Jarzębinowa, Kalinowa, Kasprowicza, Kmicica, Korczaka, Kruczkowskiego, Laskowa, Ludowa, Łomżyńska, Makuszyńskiego, Malenicka, Matejki, Mazowiecka, Nałkowskiej, Naruszewicza, Oleńki, Perłowa, Piękna, Połabska, Potrzebna, Poziomkowa, Przejazd, Radomskiego (oprócz bloków 3, 4, 6), Reymonta, Równoległa, Rzeckiego, Rzeszowska, Sadowa, Skaryszewska, Skrzydlata, Słowackiego (nr 193–257, 174–268), Starachowicka, Syrokomli, Szmaragdowa, Śnieżna, Świerkowa 47, Tęczowa, Tuwima, Wiertnicza, Willowa, Wiosenna, Wiśniowa, Wyścigowa, Źródłowa.
  • Odpusty:
    • św. Stefana (3 sierpnia)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 28 maja
  • Historia:

Placówka duszpasterska dla radomskiej dzielnicy Idalin została utworzona 15 XI 1981 r. W tym też roku postawiono tymczasową kaplicę. Do tworzenia parafii został oddelegowany ks. Stanisław Makarewicz. Parafia pw. św. Stefana (Szczepana) została erygowana 1 I 1988 r. przez bp. Edwarda Materskiego z wydzielonego terenu parafii pw. NSJ w Radomiu. Kościół na radomskim Idalinie, wg projektu arch. Henryka Włodarczyka i konstr. Romana Ptaszka i Jerzego Stawarza z Radomia, został zbudowany w latach 1984–1987 jako „pomnik” sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego. Koncepcja architektoniczna świątyni nawiązuje do rzymskiego kościoła Santa Maria in Trastevere (był to tytularny kardynalski kościół Prymasa Tysiąclecia). Świątynia na radomskim Idalinie jest obiektem murowanym z cegły ceramicznej, trzynawowym, bazylikowym. Nad wschodnią nawą dominuje siedmiokondygnacyjna wieża włoska wzorowana na wieży z rzymskiego kościoła Maryi Panny in Cosmedin. W latach 2010–2015, staraniem ks. Andrzeja Jędrzejewskiego i parafian, został zaprojektowany i wykonany nowy wystrój kościoła autorstwa artysty rzeźbiarza Andrzeja Pasonia. Dedykacji świątyni dokonał bp Zygmunt Zimowski 29 V 2005 r.

MAPA DOJAZDU: