Radomscy klerycy w Ogólnopolskim Projekcie Biblijnym

Kleryckie Koło biblijne z radomskiego seminarium wraz z opiekunem. Foto: arch. KKB

Klerycy zaangażowani Koło Biblijne radomskiego semianarium wraz z jedenastoma innymi zespołami z całej Polski zostali zaproszeni do współtworzenia Ogólnopolskiego Projektu Biblijnego „Narodowe czytanie Ewangelii wg św. Mateusza. Lectio continua”.

– To bardzo ciekawy i oryginalny projekt, który wpisuje się w apostolat biblijny prowadzony od 2005 roku w naszej Ojczyźnie pod patronatem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. Poznawanie Ewangelii według św. Mateusza obejmować będzie poza uwagami translatorsko-filologicznymi oraz kompozycją tekstu, jego przesłanie teologiczne, komentarz z Ojców Kościoła, ale też wpływ komentowanego tekstu z Ewangelii na literaturę, poezję, malarstwo, muzykę. Całość ubogacona zostanie również dokumentacją fotograficzną. Zdjęcia będą przybliżać świat Biblii i czynić go coraz bliższym realiom naszego życia. – mówi ks. dr Jacek Kucharski, opiekun Koła i moderator Dzieła Biblijnego Diecezji Radomskiej im. Jana Pawła II.

Do pracy nad projektem kleryków z Radomia zaprosił ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego w Polsce. Wraz z jedenenastoma innymi zespołami będą opracowywać teksty z Ewangelii wg św. Mateusza, które następnie będą prezentowane w TV Trwam, Radio Maryja, oraz na stronach www.biblista.pl i www.ekai.pl. Będzie się można z nimi zapoznać również przez media społecznościowe: Twitter i Facebook.

– Kleryckie Koło Dzieła Biblijnego Diecezji Radomskiej aktualnie liczy 15 alumnów i należy do największych wśród polskich seminariów diecezjalnych i zakonnych. Od początku jego powstania moderatorem koła jest ks. dr Jacek Kucharski,  biblista i moderator diecezjalny Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. –  mówią klerycy.

Inauguracja pracy odbyła się podczas ostatniego przedwakacyjnego spotkanie koła. Klerycy rozpoczęli prace nad pierwszym fragmentem z mateuszowej Ewangelii, a z owocami ich pracy będzie się można zapoznać już 6 lipca br.