– Chcemy stanąć i wsłuchać się w głos Maryi. – mówił bp Marek Solarczyk podczas Mszy św. na Jasnej Górze. Do częstochowskiego sanktuarium w piątek, 13 sierpnia, dotarła 43. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej. Wzięło w niej udział blisko 3300 pątników.
Ostatni dzień pielgrzymki miał finał w dwóch ważnych wydarzeniach: to Msza św. na jasnogórskim szczycie i modlitwa w kaplicy Cudownego Obrazu. Zanim pielgrzymi dotarli na Jasną Górę, tradycyjnie zatrzymali się na „Przeprośnej Górce”.
Mszy św. na zakończenie pielgrzymki przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Marek Solarczyk. Wraz z Biskupem Radomskim Eucharystię sprawowali bp Piotr Turzyński oraz kilkudziesięciu kapłanów, którzy prowadzili grupy pielgrzymkowe.
– Stajemy tutaj po ośmiu, siedmiu, dziesięciu dniach pielgrzymowania po to, aby przeżyć jeszcze raz tajemnice, które dzisiaj przypominało nam Boże Słowo: „Góra świątyni Pana stanie mocno na wierzchu gór i wystrzeli ponad pagórki. Wszystkie narody do niej popłyną i mnogie ludy pójdą” (Iz 2,2). I my jesteśmy, Boże, przyszliśmy na tę Jasną Górę, na górę nadziei, gdzie odnawia się miłość i gdzie chcemy umocnić swoją wiarę. – mówił w homilii bp Marek Solarczyk.
Tegorocznej radomskiej pielgrzymce przyświecało hasło „Maryja nadzieją rodzin”, a szczególnym patronem był kard. Stefan Wyszyński, którego beatyfikacja odbędzie się 12 września.
– Rozważaliśmy „Śluby Jasnogórskie” i za chwilę je odnowimy. Stajemy w tajemnicy Ślubów, przywołując wyjątkowego świadka czasów – Prymasa Tysiąclecia i czekamy na jego beatyfikację. To była pełnia czasu. Jego posługa to były „Śluby” złożone 65 lat temu. Dla nas również to jest wyjątkowe doświadczenie znaków czasu, które dokonały się u nas w Radomiu, a czego znakiem są powiewające tutaj sztandary i transparent, uświadamiający, że 11 lat po „Ślubach” były wydarzenia w Radomiu w czerwcu 1976 roku. Chcemy dzisiaj dziękować za świadków wierności Bogu, Ojczyźnie, umiłowania wszystkiego, co było i jest wpisane w rodziny tych świadków. Chcemy prosić o dobre poprowadzenie procesu ks. Romana Kotlarza, aby był ogłoszony błogosławionym. Stajemy w 30. rocznicę Światowych Dni Młodzieży i dziękujemy za świadka, jakim jest i był św. Jan Paweł II. – mówił dalej Biskup Radomski.
Biskup Radomski przypomniał również o Jerychu Rodzin, które od kwietnia br. nieprzerwanie trwa w Diecezji Radomskiej.
– Chcemy stanąć i wsłuchać się w głos Maryi. Przed nami moment, kiedy staniemy w kaplicy Cudownego Obrazu i spojrzymy w Jej oczy. To też wielka tajemnica każdego z nas, kiedy stajemy z naszą wrażliwością, dziękując za to. Chcemy zanieść ją dalej. Tak, jak rozważamy ją w ramach Jerycha Rodzin, które trwa w Diecezji Radomskiej. Niech to przyniesie jak najobfitsze owoce, umocni i uświęci nasze rodziny, wspólnoty parafialne, diecezję. Niech ożywi każdego z nas na drodze naszych życiowych powołań. – powiedział biskup Solarczyk.
Bp Marek Solarczyk, homilia:
Udzielając pielgrzymom błogosławieństwa bp Marek powiedział:
– Jest jedno wielkie dziękczynienie i ono tutaj trwa, i będzie się urzeczywistniało jeszcze w kaplicy Cudownego Obrazu. Do zobaczenia w kaplicy, przed Matką Bożą! Niech to dziękczynienie, niech ta nadzieja i moc naszej wiary umocniona ta łaską Boga przez wstawiennictwo nas dalej prowadzi.
Na zakończenie liturgii podziękowania wypowiedział ks. Mirosław Kszczot, dyrektor 43. PPDR:
– Ogromna radość, wzruszenie, ale i wdzięczność za to, że w 43. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Radomskiej wzięły udział wszystkie kolumny. Bardzo wam za to, Siostry i Bracia, dziękuję! Dziękujemy za to, że możemy tu być – w domu naszej Matki. I dziękuję tobie, Księże Biskupie Marku, za to, że jesteś pielgrzymem i nam przewodzisz, że nasze prowadzisz tu na Jasną Górę; za to, że przeżyłeś razem z nami ten czas rekolekcji w drodze. Dziękuję również Księdzu Biskupowi Piotrowi za liczne Msze św. z pielgrzymami. Dziękuję wam, Siostry i Bracia, którzy zaangażowaliście się w piękna współpracę między kapłanami i osobami świeckimi. Dziękuję wszystkim, którzy łączyli się w pielgrzymce duchowej. Dziękuję wszystkim kapłanom. Dziękuję wszystkim służbom pielgrzymkowym: liderom, porządkowym, zaangażowanym w służbę bagażową i muzyczną, tym którzy dbali o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Dziękujemy również – dziękował ks. Kszczot i podał również kilka liczb: – W tym roku pielgrzymowało 81 kapłanów, 25 alumnów, 6 sióstr zakonnych i jedna osoba życia konsekrowanego. W służbie medycznej było 12 lekarzy i 72 pielęgniarki i ratowników medycznych. A wszystkich nas było prawie 3300 pielgrzymów.
Ostatni dzień pielgrzymki w obiektywie aparatu:
Przeprośna Górka
Wejście na Jasną Górę
Msza św.
W kaplicy Cudownego Obrazu