W wieczór Niedzieli Palmowej bp Marek Solarczyk poprowadził Drogę Krzyżową ulicami Radomia. Wierni uczestniczący w nabożeństwie pasyjnym przeszli od radomskiej fary do katedry.
Rozważania do poszczególnych stacji bp Marek oparł o zapiski sługi Bożej Wandy Malczewskiej, mistyczki i wizjonerki, która 200 lat temu urodziła się w Radomiu.
– Rozpoczynamy nabożeństwo radomskiej Drogi Krzyżowej. W Niedzielę Męki Pańskiej chcemy przejść ulicami naszego miasta, rozważając to wszystko, co przypominają nam stacje tego nabożeństwa. Zaprosiłem na nie Wandę Malczewską, szczególną opiekunkę tych naszych rozważań. Chciałbym, aby towarzyszyły nam myśli, przeżycia, wizje, jakie miała nasza rodaczka, sługa Boża Wanda Malczewska. Urodziła się 20 maja 1822 roku. Za miesiąc będziemy przeżywać dwusetną rocznicę jej urodzin. Po siedmiu dniach została ochrzczona w kościele farnym, św. Jana. Tą ulicą (bp wskazał na ul. Rwańską – red.) z całą pewnością rodzice przynosili ją do tego kościoła. Zakończyła ziemską pielgrzymkę 25 września 1896 roku. 26 czerwca 2006 roku papież Benedykt XVI polecił ogłosić dekret o heroiczności jej cnót. Warto rozważać to wszystko, co było wrażliwością jej duszy. Dzisiaj chcemy przywoływać jej słowa. Niech one do nas przemawiają. Niech będą dla nas okazją do tego, aby przyjąć w jeszcze bogatszy sposób i spojrzeć, jak tajemnica męki Pana Jezusa jest wpisana w nasze życie. Wanda zapisała: “Panie, daj mi łaskę i wszystkiemu ludowi, abyśmy Twoją mękę mieli żywo przed oczami, rozważali ją w skupieniu ducha i współcierpieli z Tobą z miłości ku Tobie, dla poznania wielkości grzechów i ich brzydoty, dla wzbudzenia w sobie serdecznego żalu za nie, dla obmycia i uświęcenia naszych dusz. O Jezu, pociągnij nas do siebie i pozwól zatopić się w Twoich ranach”. – mówił bp Marek wprowadzając do modlitwy.
>> Rozważania Bp. Marka Solarczyka do Radomskiej Droga Krzyżowej.
W czasie nabożeństwa niesiono kopię krzyża Światowych Dni Młodzieży, która na co dzień znajduje się w radomskiej katedrze, nieśli m.in.: Rycerze Kolumba, przebywający w Radomiu Ukraińcy, a także przedstawiciele młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Światło-Życie, Duszpasterstwa Akademickiego i Młodzieży Wszechpolskiej, radomskie kobiety reprezentowały „Boże kobiety”, a osoby starsze – osoby należące do Kół Żywego Różańca, przedstawicielami małżonków byli członkowie Rodzin Nazaretańskich i Domowego Kościoła. Do kolejnych stacji krzyż nieśli również reprezentanci nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., Akcji Katolickiej oraz siostry zakonne, kapłani. Przedstawiciele wspólnoty „Galilea” reprezentowali osoby związane z ruchami charyzmatycznymi.
Śpiewy podczas nabożeństwa przygotowało Duszpasterstwo Akademickie, a poprowadziła je Katarzyna Piasecka.