Radomski Dzień Świętości Życia

Msza św. w Dzień Świętości Życia. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

– Dzisiaj prosimy Maryję o Jej orędownictwo nad wszelkimi tajemnicami tego doczesnego i wiecznego życia w każdym z nas, w każdym poczętym człowieku, w każdym  człowieku, który powinien chronić i troszczyć się, i radować tym życiem. – mówił bp Marek Solarczyk podczas diecezjalnych obchodów Dnia Świętości Życia. Odbyły się one w Uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w kościele ojców bernardynów w Radomiu.

Uroczystości rozpoczęły się od nabożeństwa Drogi Krzyżowej, którą poprowadzili członkowie Duszpasterstwa Rodzin.

Centralnym punktem była Msza św. z podjęciem Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, której przewodniczył bp Marek Solarczyk. Podczas Eucharystii modlono się również w intencji Diecezji Radomskiej w 29. rocznicę jej utworzenia.

– Tajemnica Zwiastowania Pańskiego, to tajemnica Bożego życia, które jest ofiarowane człowiekowi, które się zbliża do człowieka, które pomaga człowiekowi odczytać, rozeznać, przyjąć i szanować życie to doczesne, w które Bóg wpisuje przecież wieczne. Dzisiaj prosimy Maryję o Jej orędownictwo nad wszelkimi tajemnicami tego doczesnego i wiecznego życia w każdym z nas, w każdym poczętym człowieku, w każdym  człowieku, który powinien chronić i troszczyć się, i radować tym życiem. Chcemy również pamiętać o tych tajemnicach szczególnie wpisanych w naszą diecezję radomską w 29. rocznicę jej ustanowienia. Prosimy, aby łaski i dary Pana Boga dalej nas umacniały i przemieniały. – powiedział bp Marek Solarczyk we wprowadzeniu do liturgii.

W homilii bp Solarczyk podkreślił wartość życia ludzkiego, które jest darem Bożym, a które mamy chronić.

– Skoro tutaj jesteśmy, skoro za kilka chwil ma się dopełnić Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, to stajemy i uświadamiamy sobie, że o to w tym wszystkim chodzi. – mówił ordynariusz i przywołał świadectwa mam, które urodziły swoje kolejne dzieci: – One z nową jasnością, nową wrażliwością, z zachwytem, stają i odkrywają tajemnicę życia swoich dzieci. Tajemnicę życia, której one były i są piastunkami. Tajemnicę, która jest, jak to światło, które wychodzi od samego Boga i zaczyna jaśnieć, kształtować, ogarniać człowieka. Dzisiaj chcemy przyjąć to, co jest darem Bożego słowa. Stajemy z tą otwartością, gotowością i pragnieniem, aby chronić to, co jest tajemnicą Bożego życia. Stajemy przy Maryi i prosimy: „Ty byłaś Opiekunką i Piastunką właśnie tej tajemnicy, gdzie Bóg objawia swoje życie w tym, co niesie człowiek. Pomóż nam, umocnij nas, abyśmy potrafili być obrońcami tego, co jest dziełem Boga”. – mówił bp Solarczyk.

Bp Marek Solarczyk, homilia:

Po homilii biskup ordynariusz przyjął przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Do tego obrzędu wprowadził ks. Sławomir Adamczyk, duszpasterz Rodzin Diecezji Radomskiej:

– Jest to adopcja duchowa dziecka poczętego zagrożonego zabiciem w łonie matki. Jest modlitewnym towarzyszeniem poczętemu dziecku i jego rodzicom od początku życia dziecka aż do dnia jego narodzin. Adoptujemy tylko jedno nieznane nam dziecko zagrożone aborcją. Pan Bóg – Dawca Życia zna jego imię i On sam nam je wybiera. – mówił ks. Adamczyk.

Ks. Sławomir Adamczyk, wprowadzenie do duchowej adopcji:

W darach przyniesionych do ołtarza, oprócz chleba i wina, przyniesiono również deklaracje duchowej adopcji oraz „Księgę Życia”. Wpisanych jest w niej prawie 8 tysięcy osób.

Failed to get data. Error: