Rozpoczął się Tydzień Ewangelizacyjny

2052
Wigilia Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Bp Henryk Tomasik w Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego zainaugurował VIII. Tydzień Ewangelizacyjny w Diecezji Radomskiej.

W sobotę o godz. 20.30 w katedrze radomskiej bp Henryk Tomasik przewodniczył Mszy św. W homilii pasterz naszej diecezji przypomniał biblijną symbolikę Ducha Świętego oraz treść epiklezy komunijnej, modlitwy mszalnej, w której przyzywany jest Duch Święty: „Spraw, abyśmy posileni Ciałem i Krwią Chrystusa stali się jednym ciałem i jedną duszą w Chrystusie”.

– To jest obraz prawdziwego Kościoła i o to się modlimy, byśmy stali się jednym ciałem i jedną duszą w Chrystusie. Chciałoby się powiedzieć: byśmy stali się Kościołem… – mówił biskup Tomasik.

Biskup Henryk zwrócił uwagę, że epidemia wyzwoliła w ludziach różne, często kontrastujące ze sobą postawy. Z jednej strony duch ofiary, heroizm służby zdrowia, poświęcenie wolontariuszy i pracowników szpitali, z drugiej strony daleko posunięty indywidualizm czy wręcz nienawiść. W takiej sytuacji potrzeba Ducha jedności.

– Wyjątkowo potrzebne jest nam jednoczące działanie Ducha Świętego; działanie, które oczyści nas nie tylko z indywidualizmu, ale i z egoizmu, abyśmy stali się stali prawdziwym Ciałem Chrystusa – Kościołem. Temu w szczególny sposób służą wspólnoty formacyjne. Dzisiaj prosimy, aby Duch Święty oświecał, oczyszczał, umacniał i prowadził. W szczególny sposób modlimy się o ten dar otwartych umysłów i serc, i otwartych wspólnot, aby Duch Święty zjednoczył nas i uczynił prawdziwym Kościołem. – mówił bp Tomasik.  

Bp Henryk Tomasik, homilia:

Wraz z biskupem Mszę św. w Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego celebrowali ks. Sławomir Płusa, moderator Nowej Ewangelizacji i duszpasterz wspólnot charyzmatycznych diecezji radomskiej, ks. Piotr Walkiewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego radomskiej Kurii oraz ks. Tomasz Herc, sekretarz biskupa ordynariusza.

Przedłużeniem Mszy św. był modlitewny wieczór chwały.

Z powodu epidemii wydarzenia tegorocznego Tygodnia Ewangelizacyjnego odbędą się w znacznej części przez internet. Program spotkań można znaleźć >>TU<<