Diecezja Radomska ma czterech nowych kapłanów

2497
Neoprezbiterzy roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II przy jego relikwiach w katedrze radomskiej. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Bp Henryk Tomasik przewodniczył Mszy św. z udzieleniem sakramentu kapłaństwa w stopniu prezbiteratu. Czterech nowych kapłanów to: ks. Michał Kopciński, ks. Paweł Łęcki, ks. Michał Nachyła i ks. Łukasz Szymański. Święcenia odbyły się w katedrze pw. Opieki NMP w Radomiu w sobotę, 30 maja.

W liturgii święceń uczestniczyli bp Piotr Turzyński i bp Adam Odzimek, a Mszę św. koncelebrowali m.in. proboszczowie neoprezbiterów oraz księża profesorowie z Wyższego Seminarium w Radomiu. Nie zabrakło księży, którzy w ubiegłym roku przyjęli święcenia. W uroczystości uczestniczyli również rodzice, rodzeństwo oraz bliscy przyszłych kapłanów i członkowie Towarzystwa Przyjaciół radomskiego seminarium.

W liturgię święceń wprowadził ks. Grzegorz Tęcza, ojciec duchowny WSD w Radomiu.

Ks. Grzegorz Tęcza, wprowadzenie:

 

Kandydatów do święceń przedstawił ks. Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium w Radomiu. Są nimi: Michał Kopciński i Michał Nachyła z parafii pw. św. Stefana w Radomiu, Paweł Łęcki z parafii św. Mikołaja w Wysokiej oraz Łukasz Szymański z parafii pw. NSJ w Radomiu.

Ks. Jarosław Wojtkun, przedstawienie:

 

W homilii, zwracając się do kandydatów do kapłaństwa, Bp Henryk Tomasik powiedział, że dzisiejszy świat potrzebuje dobrych kapłanów. Przypomniał przy tym słowa kard. Angelo Amato, który podczas beatyfikacji ks. Michała Sopoćki zwrócił uwagę na obecność kapłana we współczesnej kulturze.

W czasie beatyfikacji ks. Michała Sopoćki kard. Angelo Amato zwrócił uwagę na znaczenie misji kapłana we współczesnej kulturze: „W złożoności współczesnej kultury świat, Kościół potrzebuje kapłanów, którzy potrafią być mistrzami życia duchowego, doświadczonymi przewodnikami w mądrym rozpoznawaniu tego co dobre i tego co słuszne. Młodzi i dorośli potrzebują dzisiaj osób mądrych, które ukierunkują ich wolność na wybory zgodne z Ewangelią. W świecie, w którym jest wielu fałszywych proroków, którzy reklamują powierzchowne recepty życiowe, kapłan, z pokorą i wytrwałością, musi pełnić misję pasterza dusz ludzkich, praktykując prawdziwe ojcostwo duchowe”. Świat potrzebuje kapłanów… potrzebuje dobrych kapłanów… potrzebuje kapłanów z pogłębiona duchowością. Kapłanów zatroskanych o taką duchowość… młodych i starszych… – przypomniał bp Tomasik.

Ordynariusz radomski przypomniał również słowa kard. Saraha o kapłanach czasu epidemii.

– Kard. Sarah przewiduje, że współczesny człowiek – szczególnie człowiek kultury zachodniej – wyjdzie poraniony z tej epidemii i będzie szukał pomocy u psychologów. Tym bardziej potrzebny jest kapłan, który da poczucie bezpieczeństwa, pokaże drogę, pewną drogę przy Chrystusie i z Chrystusem. Świat po ustaniu epidemii jeszcze bardziej będzie potrzebował kapłanów, aby nauczyć modlitwy i nadziei. Dzisiaj modlimy się o to, aby nasi bracia dobrze wypełnili tę misję. – mówił biskup.

Bp Henryk Tomasik, homilia:

 

W imieniu neoprezbiterów słowa podziękował ks. Paweł Łęcki.

– „Czym się Panu odpłacę za wszystko, co mi wyświadczył? Podniosę kielich zbawienia i wezwę imienia Pana”. Tak oto dzisiaj słowa psalmisty stały się naszym udziałem: będziemy w imieniu ludu Bożego wznosić kielich Krwi Chrystusa i naczynie z Jego Ciałem wzywając przy tym Imienia Pana. Eucharystia to znaczy dziękczynienie, dlatego z głębi naszych serc pragniemy wyrazić nasze szczere podziękowania. – powiedział neoprezbiter.

Ks. Paweł Łęcki, podziękowanie:


 
Failed to get data. Error:
Quota exceeded for quota metric 'All requests' and limit 'All requests per day' of service 'photoslibrary.googleapis.com' for consumer 'project_number:388991581708'.