Rozpoczął się X. Tydzień Społeczny

Inauguracja X.Tygodnia Społecznego. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

„Aktualność przesłania Prymasa Tysiąclecia w warunkach demokratycznego państwa” – to hasło będzie przyświecało uczestnikom jubileuszowego X. Tygodnia Społecznego, który rozpoczął się w niedzielę, 27 września. Mszy św. w radomskiej katedrze przewodniczył bp Piotr Turzyński, a wykład inauguracyjny wygłosiła Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego.

Tegoroczny Tydzień Społeczny poświęcony jest Słudze Bożemu Kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.

– W centrum tego tygodnia jest Prymas Wyszyński, jego postać, ale przede wszystkim jego nauczanie i aktualność tego nauczania w warunkach demokratycznej Polski, czyli w innych warunkach historycznych niż była pełniona jego prymasowska posługa. Chcemy szukać tych drogowskazów, które na dziś są aktualne i ważne. – mówi ks. Andrzej Jędrzejewski, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej i zaprasza do udziału w poszczególnych wydarzeniach.

Ks. Andrzej Jędrzejewski:

Przed rozpoczęciem Mszy św. delegacja Akcji Katolickiej złożyła kwiaty pod pomnikiem Kard. Stefana Wyszyńskiego przed katedrą radomską. Został również odczytany list bp. Mirosława Milewskiego, krajowego asystenta Akcji Katolickiej.

„Z wielką nadzieją czekamy na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, ponieważ jego słowa pozostają dla Akcji Katolickiej i nas wszystkich ważnym punktem odniesienia. To dzięki kard. Wyszyńskiemu odkrywaliśmy i ciągle uczymy się umysłami oraz sercami choćby abc społecznej krucjaty miłości, a także wskazań wypływających z wielkiej nowenny i Jasnogórskich Ślubów Narodu” – napisał bp Milewski.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, list bp. Mirosława Milewskiego:

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Turzyński.

– „Obdarowany łaską żywej wiary, nigdy nie uległem wątpliwościom. Nigdy nie podniosłem głosu przeciwko Kościołowi, Ojcu Świętemu, biskupom”. Wspomina też, że w czasie internowania niełatwo było odkryć braterstwo: „Uważam sobie za łaskę, że mogłem dać świadectwo prawdzie jako więzień polityczny przez trzyletnie więzienie i że uchroniłem się przed nienawiścią do moich rodaków sprawujących władzę w państwie. Świadom wyrządzonych mi krzywd, przebaczam im z serca wszystkie oszczerstwa, którymi mnie zaszczycali”. – przypomniał słowa z testamentu Prymasa Tysiąclecia. – Chyba zgodzicie się ze mną, że to jest to, co św. Paweł dzisiaj nazywa mocą przekonującą miłości. Jak ktoś kocha Ojca, tego w Niebie, to jest posłuszny, idzie za Jego wolą, szuka Jego ścieżek. I to przekonuje. To promieniuje na innych. Niech nam świeci przykład kard. Wyszyńskiego, abyśmy potrafili być nie zgorzkniałymi dziećmi, nie zbuntowanymi, ale posłusznymi ludźmi, którzy szukają woli Bożej i prawdy – mówił bp Turzyński.

Bp Piotr Turzyński, homilia:

Po Mszy św. wykład inauguracyjny wygłosiła Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego. Podzieliła się wspomnieniami z pracy w sekretariacie kard. Wyszyńskiego, a w głównej części podjęła temat „Aktualność Jasnogórskich Ślubów Narodu”.

– Aby zrozumieć aktualność Jasnogórskich Ślubów Narodu, trzeba sięgnąć do ich korzeni. Były ponowieniem ślubów króla Jana Kazimierza. „Jasnogórskie Śluby Narodu” zrodziły się z głębokiej wiary uwięzionego prymasa Wyszyńskiego, z wiary, która góry przenosi, z przekonania, że Bóg nie przestaje być obecny w życiu człowieka i narodu. – mówiła Anna Rastawicka.

Anna Rastawicka, fragment wystąpienia:

Inauguracja Tygodnia Społecznego odbyła się w katedrze, zaś pozostałe spotkania odbędą się w Oratorium św. Filipa Neri przy ul. Grzybowskiej 22.

– Mamy znakomitych wykładowców profesorów, m.in. Andrzeja Zybertowicza, Pawła Skibińskiego, Jana Żaryna. Będą parlamentarzyści, znani publicyści. Na zakończenie będzie wicepostulator procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego o. Gabriel Bartoszewski. No i będzie teatr przygotowany przez młodzież z parafii św. Stefana pt. „Prymas”. Bardzo serdecznie zapraszam. – mówi ks. Jędrzejewski.

Ks. Andrzej Jędrzejewski:

[Program X. Tygodnia Społecznego]

Jubileuszowy X. Tydzień Społeczny organizuje Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej. Partnerami są: Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri i parafia pw. św. Stefana w Radomiu.

Failed to get data. Error: