Rozpoczęcie Synodu w diecezji i wręczenie nagrody „Viventi Caritate 2021”

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" z nagrodą "Viventi Caritate 2021". Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W piątek, 15 października, w radomskiej katedrze Bp Marek Solarczyk podczas modlitwy różańcowej włączył diecezję radomską w prace XVI. Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Następnie, po Mszy św. sprawowanej w 20. rocznicę śmierci Bp. Jana Chrapka, wręczył nagrodę „Viventi Caritate” za rok 2021 Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Inauguracja Synodu w diecezji radomskiej

Modlitwa na rozpoczęcie Synodu. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Na wstępie Bp Marek Solarczyk przypomniał, że tematem XVI. Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka, który został zainaugurowany w Rzymie, są słowa: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.

Klęcząc przed Najświętszym Sakramentem bp Marek powiedział:

– To jest ten wyjątkowy czas, wezwanie i zobowiązane, abyśmy potrafili przeżyć tajemnice wspólnoty, prawdziwej, głębokiej, otwartej, ufnej wspólnoty, która rozpoczyna refleksję nad swoją misją i życiem, zaczyna od trwania przy Tobie. Zaczyna od tego, co nazywamy wołaniem o Ducha Świętego, a przede wszystkim o wrażliwość serca i duszy. – modlił się bp Marek.

Bp Marek Solarczyk, wprowadzenie

Następnie modlił się za Synod modlitwą Adsumus Sancte Spiritus, zwaną tak od pierwszych słów oryginalnej wersji łacińskiej: „Stoimy przed Tobą, Duchu Święty”, która jest tradycyjnie używana podczas soborów, synodów i innych zgromadzeń Kościoła od setek lat, a jej autorstwo przypisuje się żyjącemu na przełomie VI i VII w. św. Izydorowi z Sewilli.

„Stajemy przed Tobą, Duchu Święty, zgromadzeni w Imię Twoje. Z Tobą jedynie, który nas prowadzisz; zamieszkaj w naszych sercach, naucz nas drogi, którą mamy iść i jak mamy nią podążać. Jesteśmy słabi i grzeszni; nie dozwól, abyśmy wprowadzali nieład. Nie pozwól, by niewiedza sprowadziła nas na niewłaściwą drogę, albo stronniczość wpływała na nasze działania. Niech w Tobie odnajdziemy naszą jedność, abyśmy mogli razem podążać do życia wiecznego, i abyśmy nie zbaczali z drogi prawdy i tego, co jest słuszne. O to wszystko prosimy Ciebie, który działasz w każdym miejscu i czasie,
w komunii Ojca i Syna, na wieki wieków. Amen.”

Bp Marek Solarczyk, modlitwa Adsumus Sancte Spiritus

Modlitwa za śp. Bp Jana Chrapka i wręczenie nagrody „Viventi Caritate” za rok 2021

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” z nagrodą „Viventi Caritate 2021”. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Solarczyk. Wśród koncelebransów byli m.in. bp Piotr Turzyński i grono kapłanów. W modlitwie uczestniczyła również rodzina śp. Bp. Jana: siostry Elżbieta i Barbara oraz brat Marek.

– Przywołując z wdzięcznością osobę bp. Jana Chrapka, stając z szacunkiem wobec wszystkich, którzy niosą i wypełniają dzieła miłosierdzia, chciejmy przede wszystkim pielęgnować to wszystko, co jest tajemnicą Boga i Jego miłością – mówił biskup.

Bp Marek Solarczyk, homilia:

Po Mszy św. wręczono nagrodę „Viventi Caritate”. W tym roku otrzymała ją Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Statuetkę odebrał jej prezes – ks. Dariusz Kowalczyk. Dziękując za wyróżnienie przypomniał, że to bp Jan Chrapek był jednym z pomysłodawców fundacji.

– Biskup Jan mówił, abyśmy zawsze czynili dobre rzeczy. Trzeba ogromnego wysiłku i poświęcenia, aby to czynić. Taka jest właśnie nasza fundacja. Dziękuję za to piękne wyróżnienie. To nagroda dla całego Kościoła w Polsce, przecież ostatnio w całej Polsce zbieraliśmy pieniądze dla naszych stypendystów. Zrobimy wszystko, by nasze dzieło wciąż trwało – mówił ks. Kowalczyk.

Ks Dariusz Kowalczyk, podziękowanie:

Głos zabrał również Zbigniew Miazga, wychowanek bp. Jana i prezes Funduszu im. bp. Jana Chrapka.

– Biskup Jan żył szybko, jakby się spieszył, jakby miał świadomość swojego ograniczonego czasu. Takim go zapamiętałem już od pierwszego roku jego kapłaństwa. Kiedy pytano go o to niesamowite tempo i intensywność działań, przywoływał powiedzenie: „Lepiej krótko płonąć, niż długo kopcić”. Spalał się jak świeca dająca ciepło i światło. Mieliśmy ten przywilej ogrzania się w jej blasku – mówił Z. Miazga.

Zbigniew Miazga:

Zwieńczeniem uroczystości była wspólna modlitwa przy grobie bp. Jana Chrapka.

Failed to get data. Error: