W kaplicy kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Orońsku można oglądać ikony autorstwa ks. Stanisława Drąga. Inauguracja wystawy odbyła się we wtorek, 23 czerwca, i zbiegła się z zakończeniem roku duszpasterskiego dla grup formacyjnych działających w parafii.
Ks. Stanisław Drąg przyjechał na zaproszenie ks. Bolesława Mikruta, proboszcza parafii w Orońsku. Otwarcie wystawy poprzedziła Msza św. i słowo ks. Drąga o swojej pasji związanej z pisaniem ikon.
Otwarcie wystawy poprzedziła Msza św. i słowo ks. Drąga o swojej pasji związanej z pisaniem ikon.
– Wschodni chrześcijanin czci Pana Boga jako artysta. Tam dla Pana Boga jest wszystko najpiękniejsze: szaty kapią złotem, piękna woń kadzidła, cała przepiękna liturgia. To mnie oszołomiło i po kilku takich wizytach w cerkwi postanowiłem, że będę pisać ikony. I tak piszę już 52 lata… i piszę z taką pasją i zamiłowaniem, że nazywam siebie „świętym nałogowcem”. Dziękuję Bogu za ten dar, za tę pasję do pisania ikon, bo to dar od Pana Boga… moja jest może tylko chęć i pracowitość. Dlatego powtarzam: „Kolorami pisane Imię Boga. Moja wieczorna modlitwa desek”. – powiedział ks. Drąg.
ks. Stanisław Drąg:
Spod ręki ks. Stanisława Drąga wyszło już 1887 ikon. Część z nich można oglądać w Orońsku; inne będą dostępne w prywatnym muzeum, które po ustaniu epidemii zostanie otwarte w Radomiu. Część znajduje się w prywatnych zbiorach w Polsce i na świecie. Skrupulatność autora sprawia, że wszystkie są skatalogowane.
W klimat wystawy wprowadziła schola młodzieżowa „Chorus Angelorum” śpiewając fragmenty „Akatystu” – starochrześcijańskiego hymnu ku czci Najświętszej Maryi Panny.
Schola „Chorus Angelorum”, „Akatyst”:
Podczas oglądania wystawy można było zapytać autora m.in. o warsztat ikonopisarza i różnice między pisaniem ikon a innymi typami malarstwa. Zainteresowani mogli również nabyć prace autora.
Spotkanie z ks. Stanisławem Drągiem wpisało się w dzień zakończenia roku duszpasterskiego dla grup formacyjnych działających w parafii i zakończyło się tradycyjną agapą. Wzięli w niej udział m.in. ministranci, schola oraz młodzieżowe i rodzinne grupy oazowe.