Stacja II: Pogrzeb Biskupa Adama Odzimka

Pogrzeb śp. Biskupa Adama Odzimka. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W środę, 16 marca, Kościół Radomski pożegnał Biskupa Adama Odzimka. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

W uroczystościach pogrzebowych w katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu wzięło udział 20 biskupów i około 200 kapłanów m.in. z diecezji radomskiej i sandomierskiej. Wraz z nimi modlili się samorządowcy i politycy, środowiska sportowe, oświatowe i kulturalne.

W liturgię pogrzebową wprowadził bp Marek Solarczyk, Biskup Radomski.

Bp Marek Solarczyk, wprowadzenie:

W homilii abp Wacław Depo przypomniał drogę życia śp. bp. Adama. Zwrócił szczególną uwagę na uroczystości święceń biskupich, które 12 maja 1985 r. odbyły się w Radomiu.

– Była to pierwsza konsekracja biskupa w Radomiu, ale trzeba podkreślić, że ks. kard. Józef Glemp, obok młodości młodego biskupa, zaledwie 40-letniego mówił, że jest to pewnego rodzaju rehabilitacja miasta wyklętego, po strajku w czerwcu 1976 roku. – powiedział ksiądz arcybiskup Depo.

Abp Wacław Depo, homilia:

W słowach ostatniego pożegnania został odczytany list abp Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP.

Bp Piotr Turzyński, list Przewodniczącego KEP:

W imieniu rodziny zmarłego słowo skierowała Joanna Moroz.

Joanna Moroz

W imieniu kapłanów Diecezji Radomskiej wypowiedzieli bp Marek Solarczyk i ks. Marek Dziewiecki.

Bp Marek Solarczyk:

ks. Marek Dziewiecki:

Listy kondolencyjne skierowali: kard. Stanisław Dziwisz – emerytowany metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski, abp Andrzej Dzięga – metropolita szczecińsko-kamieński, abp Eugeniusz Popowicz – metropolita przemysko-warszawski Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, ks. prof. Mirosław Kalinowski – rektor KUL, Krzysztof Zuba – delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Failed to get data. Error: