Przedświąteczne spotkanie w seminarium

Spotkanie opłatkowe w WSD w Radomiu. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

– Dla nas wszystkich Chrystus stał się darem w stajence betlejemskiej. Jest darem podczas Eucharystii. My sami bądźmy darem dla drugiego człowieka. – powiedział bp Henryk Tomasik w życzeniach do profesorów, kleryków i pracowników świeckich radomskiego seminarium. We wtorek odbyło się spotkanie opłatkowe.

Mimo pandemii tradycja została zachowana i – jak co roku – „rodzina seminaryjna” świętowała zbliżające się Boże Narodzenie. Najpierw była Msza św., której przewodniczył bp Henryk Tomasik, a następnie kolacja z opłatkiem i wigilijnymi potrawami. Biskup przyniósł również figurkę Dzieciątka Jezu i złożył ją w przygotowanym żłóbku; poświęcił też opłatki na wigilijny stół. I choć nie było indywidualnego łamania się opłatkiem, to wypowiedziane zostały świąteczne życzenia.

W życzeniach bp. Henryka Tomasika zawarte były również podziękowała dla wszystkich, którzy tworzą seminaryjną: wykładowcom, wychowawcom, alumnom i pracownikom świeckim.

– Boże Narodzenie to wydarzenie, gdzie „niebo łączy się z ziemią i sprawy ludzkie ze sprawami Bożymi”. Wobec prawdy o wcieleniu Syna Bożego Ewangelia zachęca nas do postawy wdzięczności i adoracji. Dla nas wszystkich Chrystus stał się darem w stajence betlejemskiej. Jest darem podczas Eucharystii. My sami bądźmy darem dla drugiego człowieka – zachęcał ordynariusz.

Życzenia złożył też ks. Jarosław Wojtkun, rektor radomskiego seminarium. Nawiązał w nich do obowiązku noszenia maseczek.

– Spotykamy ludzi na ulicy, w kościołach w sklepach w maseczkach. Maseczki zasłaniają nos i usta, ale pozostawiają odsłonięte oczy. Możemy ten fakt potraktować metaforycznie. Pozostają odsłonięte oczy. Jak mówi Ewangelia, pasterze „zobaczyli”. Tajemnicę Bożego Narodzenia trzeba zobaczyć. „Pójdźmy, zobaczmy, co się tam wydarzyło” – mówili pasterze. W maseczkach trudno mówić – jednakże trzeba głosić. Skoro trudno jest mówić, ważnym sposobem głoszenia jest świadectwo życia. – mówił ks. Wojtkun.

W imieniu kleryków życzenia złożył Filip Kochanowski, dziekan alumnatu.

– Niech z betlejemskiej szopy płynie obfitość Bożych łask. One będą dostępne, jeśli dobrze przygotowaliśmy nasze serca. Niech nie zabraknie w nas pokoju i ufności, mimo różnych sytuacji, które niosą obecne czasy – mówił al. Filip.

Failed to get data. Error: