– Dzisiaj potrzebne są stągwie naszej modlitwy i ofiary w intencji Kościoła, kapłanów, małżeństw i rodzin, młodzieży, w intencji powołań oraz za tych, którzy nie wierzą w Chrystusa i walczą z wiarą. – wzywał bp Henryk Tomasik podczas Mszy św. w sanktuarium ostrobramskim w Skarżysku-Kam. We wtorek, 2 lipca, sanktuarium obchodziło 14. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia.
W homilii biskup Henryk Tomasik przypomniał historyczne wydarzenie sprzed 14 lat, jakim było przyozdobienie koronami papieskimi Kopii Obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej.
– Dzisiaj wspominamy dwa wielkie wydarzenia. Pierwsze z 2 lipca 1927 r.: kard. Aleksander Kakowski, z udziałem Prezydenta RP Ignacego Mościckiego, Prymasa Polski Kard. Augusta Hlonda, Marszałka Józefa Piłsudskiego, biskupów i duchowieństwa, dokonał uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia w Wilnie. Dzisiaj wspominamy także 2 lipca sprzed 14. laty: 350 księży, 28 biskupów i tysiące wiernych uczestniczyło w przepięknej uroczystości koronacji tego obrazu, który przypomina nam Matkę Bożą – Matkę Miłosierdzia. Abp Zygmunt Zimowski uzasadniając potrzebę tego szczególnego związania z Matką Bożą powiedział: “Żyjemy w czasach, w których liczy się tylko chwała człowieka. Zbrodnią naszych czasów jest to, że na ołtarzu Bożym stawiany jest człowiek. To odwrócenie porządku jest przyczyną nieszczęścia dzisiejszego człowieka. Polsko, Ojczyzno nasza! Przebudź się! Powróć do bojaźni Bożej, która jest początkiem mądrości!”. Podczas homilii Abp Józef Michalik przypominał nam: “Droga maryjna, to droga bezpieczna dla zachowania wiary” i zwrócił uwagę: “Nie pytajmy co Matka Boża ma dla nas uczynić, ale co my powinniśmy dla Niej uczynić jako rodzina i naród” – przypominał bp Henryk Tomasik.
Bp Henryk Tomasik, fragment homilii (1):
Biskup wezwał również do modlitwy i ofiary. Nawiązując do ewangelicznego opisu wesela w Kanie Galilejskiej oraz stągwi z dobrymi uczynkami, które podczas koronacji złożyli u stóp Pani Ostrobramskiej mieszkańcy Skarżyska, ordynariusz radomski wskazał sześć szczególnych intencji, które w dzisiejszych czasach wymagają przemodlenia i ofiary.
– Podczas uroczystej koronacji Obrazu Matki Bożej, przed czternastu laty, w procesji z darami przyniesiono stągwie. Stągwie były wypełnione tysiącami dowodów dobrych czynów, które wypełnili skarżyszczanie przed tą uroczystością. Dzisiaj także potrzebne są stągwie naszej modlitwy i ofiary w wielu intencjach. Pierwsza – to wielka modlitwa w intencji całego Kościoła, kiedy Kościół jest atakowany za błędy ludzi Kościoła; modlitwa i ofiara, aby Kościół był znakiem działania Chrystusa i aby dobrze spełnił swoją misję. Druga – to modlitwa i ofiara za kapłanów; potrzebni są nam dobrzy, święci i ofiarni kapłani. Dzisiaj dziękujemy Bogu za tych wiernych świeckich, którzy podejmują trud współpracy ze swoimi duszpasterzami. Dziękujemy za dar modlitwy za kapłanów; dziękujemy wspólnotom Margaretek i za tę modlitwę zrodzoną w ostatnich dniach w gronie studentów Duszpasterstwa Akademickiego w Radomiu – „1000 Koronek w intencji Kapłanów”. Trzecią stągwią jest modlitwa i ofiara za małżeństwa, rodziny i tych którzy przygotowują się do sakramentu małżeństwa. Bardzo potrzebna jest modlitwa w intencji naszej młodzieży, której niełatwo jest zachować wiarę, uczciwość i solidność w naszych czasach, bombardowana przez media, a której brakuje dobrego świadectwa we własnym środowisku. Modlitwa w intencji młodzieży, aby była wierna Chrystusowi i żyła piękną miłością. Potrzebna jest też wielka modlitwa i ofiara w intencji powołań kapłańskich, misyjnych zakonnych… Ta szósta jest szczególnie trudna: przed nami wierzącymi staje wielka modlitwa i ofiara za tych, którzy nie wierzą w Chrystusa i walczą z wiarą. To jest trudne dzieło, aby ci ludzie dostrzegli Chrystusa, który zbawił świat i dostrzegli swój błąd, który polega na tym, że wolno ironizować ze spraw wiary. – mówił bp Henryk Tomasik.
Bp Henryk Tomasik, fragment homilii (2):
Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia (Matki Bożej Ostrobramskiej) w Skarżysku-Kam. powstało z inicjatywy pochodzącego z Wilna biskupa Edwarda Materskiego, Biskupa Sandomiersko-Radomskiego a później Radomskiego. Kościół pw. Matki Bożej Ostrobramskiej i kaplica zostały zbudowane w latach 1988-1995 staraniem ks. Jerzego Karbownika, z fundacji parafian oraz Polonii z USA, Kanady i Anglii. Kaplica – na wzór Kaplicy Ostrobramskiej z Wilna – połączona jest z kościołem. W ołtarzu kaplicy znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. W 1997 r. bp Edward Materski ustanowił skarżyską Ostrą Bramę sanktuarium diecezjalnym, a Matka Boża Ostrobramska została ogłoszona Patronką Miasta Skarżyska-Kam. Staraniem bp. Zygmunta Zimowskiego 2 lipca 2005 r. skarżyski obraz Matki Bożej Ostrobramskiej został ozdobiony koronami papieskimi, a obrzędu koronacji dokonał Henryk Kard. Gulbinowicz.
Decyzją Stolicy Apostolskiej 25 października 2014 r. kościół sanktuaryjny został wyniesiony do godności bazyliki mniejszej.