TYMIENICA – Parafia pw. św. Tekli

Kościół pw. św. Tekli w Tymienicy. Foto: Jerzy Kutkowski

KONTAKT:

Parafia pw. św. Tekli Tymienica Nowa 70, 27-312 Chotcza woj. mazowieckie T: +48 48 678 07 07 E: # W: #

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. Bogdan Franciszek Brusik

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 10.00;
  • Święta zniesione:
    • 10.00;
    • 12.00;
  • Dni powszednie:
    • 7.30 (maj – 16.30, październik – 15.30)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Karolów, Niemieryczów, Siekierka Nowa, Siekierka Stara, Tymienica Nowa, Tymienica Stara, Wysocin, Zajączków.
  • Odpusty:
    • św. Tekli (23 września),
    • Krwi Przenajświętszej (pierwsza niedziela lipca)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 17 grudnia
  • Historia:

Tymienica powstała prawdopodobnie w XVI w. jako posiadłość rodowa Tymińskich. W XVII w. stanowiła własność Stanisława Witkowskiego, kasztelana sandomierskiego, a potem kolegium pijarskiego w Radomiu. Pod względem kościelnym należała do parafii Ciepielów. Drewniana kaplica dworska pw. św. Tekli istniała w XVIII w. Duszpasterstwo stałe sprawowane było od 1 VIII 1908 r., kiedy to zamieszkał przy kaplicy ks. Józef Wieczorek. Parafia została erygowana w 1920 r. przez bp. Mariana Ryxa. Kościół, wg projektu arch. Jana Borowskiego z Wilna, był budowany od 1911 r. (z przerwą w latach I wojny światowej) do 1930 r. staraniem ks. Stanisława Knapika i ks. Władysława Pieniążka. Podczas II wojny światowej zburzono wieżę i zniszczono wnętrze kościoła. Po wojnie świątynia była odbudowana. Dedykacji kościoła dokonał w 1966 r. sługa Boży bp Piotr Gołębiowski. Świątynia była restaurowana w 1970 r. Jest budowlą jednonawową, wzniesioną z czerwonej cegły.

MAPA DOJAZDU: