U Królowej Różańca Świętego

Bp Marek Solarczyk podczas Pielgrzymki Rodziny Różańcowej do Wysokiego Koła. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Pod hasłem „Maryja Matką Niezawodnej Nadziei” kilka tysięcy członków Rodziny Różańcowej Diecezji Radomskiej modliło się w sanktuarium w Wysokim Kole. Dorocznej pielgrzymce, która odbyła się w pierwszą sobotę października przewodniczył bp Marek Solarczyk.

W tym roku patronem pielgrzymki Rodziny Różańcowej do Wysokiego Koła był wyniesiony na ołtarze w tym roku bł. kard. Stefan Wyszyński. To on 18 sierpnia 1974 r. koronował wysokolski obraz NMP Królowej Różańca Świętego.

– Wpatrzeni w postać nowego błogosławionego, kard. Stefana Wyszyńskiego, który „wszystko postawił na Maryję”, chcieliśmy uczyć się poprzez codzienną modlitwę różańcową zawierzania wszystkich spraw Kościoła, ojczyzny, naszych rodzin i nas samych Maryi, która zawsze była i jest dla nas Matką Niezawodnej Nadziei – mówił przed Mszą św. ks. kan. Szymon Mucha, kustosz sanktuarium.

Mszy św., która była centralnym punktem pielgrzymki, przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Solarczyk.

– Maryja za każdym razem, gdy bierzemy do ręki różaniec, mówi do mnie, do ciebie: „Jestem razem z tobą. Pomogę ci i przejdziemy razem, aby odczytać to, co jest pięknem i bogactwem twojego życia. Aby dostrzec, uszanować i rozwijać to, co jest pięknem i bogactwem dzieł Boga”. I niech tak będzie nawet wtedy, gdy będziemy się obawiali i będziemy drżeli, by powiedzieć razem z Nią: „Niech mi się stanie według słowa Twego”. Maryjo, módl się za nami – powiedział Biskup Radomski.

Bp Marek Solarczyk, homilia:

Tradycją wysokolskiej pielgrzymki jest modlitwa za różańcowych jubilatów. Na zakończenie Mszy św. bp Marek wręczył dyplomy tym, którzy przeżywają jubileusze 25. i 50. rocznicy zaangażowania w Koła Żywego Różańca.

– Mówimy 25. lub 50. rocznica. Ale tak naprawdę trzeba sobie uzmysłowić, jak to niepoliczalna ilość odmówionych Różańców, jaka moc modlitwy wstawienniczej. – podkreślił bp Marek.

Przed błogosławieństwem uczestnicy Eucharystii odnowili Jasnogórskie Śluby Narodu. Na ich kanwie bp Marek podał intencję modlitewną dla Róż Różańcowych na nadchodzący rok.

– Starajmy się, by modlić się o wypełnienie tego ślubu, od którego wszystko się zaczyna, jako fundament: „Przyrzekam żyć w stanie łaski uświęcającej bez grzechu ciężkiego”. Wszyscy obecni na pielgrzymce wspólnie ponowili śluby. – zachęcił.

Pielgrzymka rozpoczęła się od śpiewu „Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP” oraz wspólnej modlitwy różańcowej, którą poprowadzili Rycerze Kolumba. Konferencję formacyjną wygłosił ks. dr Jacek Kucharski, moderator Dzieła Biblijnego Diecezji Radomskiej, który przekazał dziesięć „sekretów najlepszych rodziców”.

Po Mszy św. był czas na posiłek i występ „Na ludową nutę” zespołu z Jedlni Kościelnej.

Ostatnim punktem spotkania była Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00.

Google Photos Refresh Token invalid. Please authenticate from Photonic → Authentication.
Error encountered during authentication:
{
  "error": "unauthorized_client",
  "error_description": "Unauthorized"
See here for documentation.