W obronie „Okna Życia”

1685

– „Mamo, pozwól mi żyć!” – to ten napis jest od początku. Nigdy nie został zmieniony – mówi ks. Robert Kowalski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej, pokazując na „Okno Życia” znajdujące się przy domu zakonnym Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu (ul. Struga 31).

Pierwszy raz zmanipulowane zdjęcie przedstawiające radomskie „Okno Życia” z informacją jakoby nie przyjmowano tu noworodków z wadami genetycznymi, pojawiło się w internecie dokładnie dwa lata temu (w październiku 2016 roku). I już wtedy oświadczenie o dokonanej manipulacji przedstawił ks. Marian Subocz, ówczesny Dyrektor Caritas Polska.

– Człowiek, który dopuścił się manipulacji oraz środowisko, które ją promowało, przekroczyło wszelkie zasady wzajemnego szacunku i granice rozsądku. Są granice, których przekraczać nie należy i których przekraczać się nie godzi niezależnie od poglądów. Nie byłoby ludzi, którzy wyznają poglądy, gdyby ktoś, kiedyś, nie przekazał im życia i tego życia nie chronił. Caritas została powołana właśnie do tego, żeby pomagać ludziom potrzebującym pomocy niezależnie od ich kondycji życiowej, wyznania i wyznawanych idei. – napisał ks. Subocz (pełna treść oświadczenia z października 2016 roku – >>TU<<).

Po powtórnym wykorzystaniu tego fotomontażu, jego rozpowszechnieniu w mediach społecznościowych i fali niepochlebnych komentarzy, m.in. od osób publicznie znanych, Caritas Diecezji Radomskiej wysłała do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

– Ten wpis pojawił się po raz pierwszy w 2016 roku. Zostało to zdementowane, wyprostowane. Tym bardziej jest nam przykro, że dzisiaj musimy się z tym po raz kolejny mierzyć. Dlatego w porozumieniu z biskupem Henrykiem Tomasikiem postanowiłem, że tę sprawę kierujemy do prokuratury. Nam zależy na sprostowaniu, przerwaniu tego procederu, powiedzeniu światu prawdy i przekazaniu tego bardzo jasnego, konkretnego przekazu, że nie ma mowy, żebyśmy w jakikolwiek sposób nie zaopiekowali się dziećmi chorymi i zaprzestali wspierania rodzin, mam, osób, które takiego wsparcia potrzebują – powiedział  ks. Robert Kowalski, dyrektor radomskiej Caritas.

 

– Nigdy nie mieliśmy żadnych problemów z zaopiekowaniem się dziećmi chorymi. Caritas jako instytucja prowadzi również katolicki ośrodek adopcyjny, gdzie próbujemy znaleźć dom dla dzieci również chorych. Dlatego jest mi niezmiernie przykro, że muszę dementować dziś ten wpis i oświadczyć, że rzutuje on na cały Kościół Katolicki, na Caritas Diecezji Radomskiej, na Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu, z którymi współpracujemy, a które bezpośrednio odpowiadają za „Okno Życia”, jak również na wszystkie osoby dobrej woli, które stoją za „Oknem Życia” i wspierają ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. I uważam, że wiele osób cierpi na tym, kiedy ktoś w sposób tak prymitywny próbuje manipulować instytucją „Okna Życia”. – dodaje ks. Kowalski.

 

>>Radomskie „Okno Życia”<< powołał do istnienia abp Zygmunt Zimowski, który 1 czerwca 2009 r. dokonał jego uroczystego otwarcia i poświęcenia. Jest to pierwsze „Okno Życia” w Diecezji Radomskiej.

To tej pory radomskie „Oknie Życia” dało schronienie dwójce dzieci. Ostatnią jest Faustyna, którą pozostawiono 14 marca 2017 roku.

Poniżej publikujemy pełną treść Oświadczenie Dyrektora Caritas Diecezji Radomskiej.



 

Oświadczenie Dyrektora Caritas Diecezji Radomskiej

Szanowni Państwo, 16 października 2018 r. o godz. 03:03 Użytkownik FB portalu Świeckie Państwo – Wypowiedzmy Konkordat, zmieścił na swoim profilu fotomontaż, z którego wynika, iż Okno Życia prowadzonego przez Caritas Diecezji Radomskiej wraz ze Zgromadzeniem Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu, nie przyjmuje dzieci z wadami genetycznymi z powodu braku osób chętnych na ich adopcję co jest nieprawdą.

W tym stanie rzeczy nie może budzić żadnych wątpliwości, iż rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat wybiórczego otoczenia opieką noworodków jest nie tylko kłamliwe, ale w sposób rażący naraża Kościół Katolicki, Caritas na utratę zaufania niezbędnego dla prowadzenia działalności mającej na celu ratowanie życia najmłodszych. Ten wypaczający wpis powielany m.in. przez p. Krystynę Jandę, uderza w uczucia religijne wielu Polaków, Katolików a szczególnie w całą rzeszę osób zaangażowanych w obronę życia ludzkiego.

Przez kilka dni czekaliśmy  na sprostowanie i przeprosiny ze strony Użytkownika w/w profilu. Mimo ogromnej liczby podpowiedzi kierowanych jako komentarze pod wpisem, nic takiego się nie wydarzyło.

Dlatego w dniu wczorajszym tj. 29.10.2018 do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście, zostało wysłane zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa zgodnie z art. 212 § 1 Kodeksu karnego: Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Ufam, że proceder ten nigdy się już nie powtórzy. A Okna Życia będą spokojnym miejscem dającym społeczną nadzieję na lepsze jutro dla uratowanych w ten sposób dzieci.

Ks. Robert Kowalski
Dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej