WIELKA WOLA-PARADYŻ – Parafia pw. Przemienienia Pańskiego – Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego oraz Krwi Zbawiciela

Kościół w Wielkiej Woli - Paradyżu

KONTAKT:

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. prał. dr Piotr Supierz, kustosz
  • Wikariusz:
    • ks. mgr Rafał Mierzejewski

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 10.00;
    • 12.00;
  • Święta zniesione:
    • 8.00;
    • 10.00;
  • Dni powszednie:
    • 6.30;
    • 16.00 (od 1 listopada do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego);
    • 17.00 (w okresie wiosenno-letnim)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Adamów, Alfonsów, Daleszewice, Dąbrowa, Feliksów, Grzymałów, Joaniów, Kazimierzów, Kłopotów, Paradyż, Popławy Kol., Przyłęk, Psary, Sokołów, Stanisławów, Stawowiec, Stawowice Kol., Stawowiczki, Sylwerynów, Wielka Wola.
  • Odpusty:
    • Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia),
    • Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, NMP Matki Kościoła, św. Antoniego (13 czerwca),
    • MB Anielskiej (2 sierpnia),
    • św. Franciszka z Asyżu (4 października)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 19-21 października
  • Kościoły filialne:
    • Najświętszego Serca Jezusowego w Psarach,
      • Msze św. w niedziele o godz. 9.00; 11.00
    • MB Częstochowskiej w Sokołowie,
      • Msza św. w niedziele godz. 9.00
    • MB Wspomożycielki Wiernych w Przyłęku,
      • Msza św. w niedziele o godz. 11.00
  • Dom zakonny:
    • Zgromadzenie Panien Ofiarowania NMP, Psary 68, 26-332 Sławno k. Opoczna,
      • T: +48 44 757 38 97,
      • Kapelan: ks. kan. Jan Medaj
  • Historia:

Wola Daleszowska (dziś Paradyż) w połowie XVI w. należała do Stawieńskich, potem Potockich i Kozierowskich. Ci ostatni posiadali w Wielkiej Woli kaplicę dworską, a w niej obraz Chrystusa Cierniem Koronowanego. W 1678 r. obraz otrzymał znak wybrania przez pojawienie się kropel krwi na obliczu Chrystusa. Około 1686 r. Kazimierz Saryusz Skórkowski, komornik graniczny opoczyński, sprowadził do opieki nad cudownym obrazem bernardynów, którym ufundował klasztor i pierwotny kościół drewniany pw. Przemienienia Pańskiego, św. Michała Archanioła i św. Kazimierza królewicza. 22 VI 1690 r. przeniesiono obraz do kościoła w Paradyżu, bo tak nazwano miejsce zamieszkania zakonników. Budowa murowanego kościoła i klasztoru trwała w latach 1747–1757 staraniem prowincjała o. Augustyna Obrąpalskiego. W 1763 r. prymas Władysław Łubieński wydał orzeczenie, w którym określił obraz jako łaskami słynący, zaś w roku następnym bp Ignacy Kozierowski (bratanek dawnego właściciela) dedykował kościół pw. Przemienienia Pańskiego i św. Michała Archanioła. W 1820 r. spłonął częściowo klasztor i kościół, z którego uratowano obraz. Po 1864 r. Paradyż był tzw. klasztorem etatowym dla bernardynów wysiedlanych ze skasowanych klasztorów. Od 1893 r. pracowali tu księża diecezjalni, którzy rezydowali w Paradyżu z tytułem wikariuszy parafii Wójcin. Parafia formalnie została erygowana 24 XI 1919 r. przez bp. Mariana Ryxa. Wnętrze kościoła było restaurowane w 1929 r. Wielki ołtarz jest w stylu późnego baroku. Był on restaurowany w latach 1995–1996. Całość ołtarza eksponuje środkową partię z cudownym obrazem.

Wizerunek Chrystusa Cierniem Koronowanego pochodzi z I połowy XVII w. Jest to dzieło olejne na płótnie przyklejonym do deski. Sukienka pochodzi z początku XVIII w. Obraz był konserwowany przez Halinę Rudniewską w latach 1977–1978 staraniem ks. Izydora Papiera.

Kościół jest w stylu późnobarokowym, jest budowlą trójnawową o zasadach bazylikowych. Fasada posiada dwie wieże dwukondygnacyjne zwieńczone hełmami. Jest to jedyne w diecezji radomskiej sanktuarium poświęcone Chrystusowi cierpiącemu.

MAPA DOJAZDU: