WÓJCIN – Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła

• Rezydent
    • + ks. Wacław Sztandera

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.00;
    • 11.00;
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
    • 16.00 (zima – 15.00)
  • Dni powszednie:
    • 7.00;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Bogusławy, Honoratów, Mariampol, Mikułowice, Olimpiów, Piaski, Podgaj, Stok, Świeciechów, Władysławów, Wójcin, Wójcin A., Wójcin B., Wójcinek.
  • Odpusty:
    • św. Andrzeja Apostoła (30 listopada)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 31 sierpnia
  • Historia:

Wójcin to wieś osadzona na prawie niemieckim. W XII w. należała ona do klasztoru Cystersów w Sulejowie, a od XVII w. była wsią królewską starostwa opoczyńskiego. Pierwotny kościół drewniany pw. św. Andrzeja, fundacji cystersów sulejowskich oraz parafia powstały przed 1478 r. Kolejny kościół, także drewniany, pochodził z XVI w. Obecna świątynia została zbudowana w latach 1825–1826 z fundacji Wacława i Anny Glasserów. Kościół powiększono staraniem ks. Piotra Górskiego w 1881 r. o prezbiterium, zakrystię, skarbczyk, kruchtę i kaplicę północną. Został on znacznie zniszczony podczas I wojny światowej, a następnie odbudowany staraniem ks. Feliksa Pomorskiego. Dedykacji świątyni dokonał 17 IX 1927 r. bp. Paweł Kubicki. Kościół jest jednonawowy, orientowany, wzniesiony z kamienia na rzucie prostokąta.

MAPA DOJAZDU: