WOLANÓW – Parafia pw. św. Doroty

• Wikariusz:
    • ks. mgr Sylwester Kosior

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.00;
    • 11.30;
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
    • 15.00 lub 17.00
  • Dni powszednie:
    • 7.30;
    • 17.00 – maj, październik

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Chronówek, Chruślice (część), Garno, Franciszków, Kowala, Kowalanka, Strzałków, Wolanów, Wolanów Kol., Zabłocie (część).
  • Odpusty:
    • św. Doroty (niedziela po 6 lutym),
    • św. Ap. Piotra i Pawła (29 czerwca)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 22 października
  • Historia:

Miejscowość o nazwie Wola Kowalska notowana była w XV w., później Wola Orlikowska, Wola św. Doroty, Wola Nowa. Była ona własnością Pakoszów herbu Abdank. Miasto na prawie magdeburskim lokowane zostało w 1773 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na prośbę Ignacego Jankowskiego. Pierwotny kościół drewniany pw. św. Doroty i św. Jana Ewangelisty istniał ok. 1470 r., wtedy też erygowano parafię. Kolejny kościół, również drewniany, był z fundacji Anny Kwaśniewskiej, miecznikowej stężyckiej, a zbudowany w 1749 r. W II połowie XIX w. został powiększony o część murowaną. W początkach XX w. został powiększony o zakrystię staraniem ks. Adama Wąsa. Był świątynią orientowaną. W 1996 r. został rozebrany i przekazany do Muzeum Wsi Radomskiej. Nowy kościół pw. św. Doroty, wg projektu arch. Jacka Laskowskiego i arch. Jerzego Szczepanika-Dzikowskiego z Warszawy, został zbudowany w latach 1985–1987 staraniem ks. Bronisława Kowalskiego, a pobłogosławiony w stanie surowym 20 XII 1987 r. przez bp. Mieczysława Jaworskiego. Dedykacji świątyni dokonał 1 I 1994 r. bp Edward Materski. Kościół jest budowlą z cegły i żelbetonu.

MAPA DOJAZDU: