Wózki inwalidzkie od Rycerzy Kolumba z Kanady

Pierwszy wózek trafił do Wojtka. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Rycerze Kolumba z Kanady przekazali 140 wózków inwalidzkich do rozdysponowania przez Caritas Diecezji Radomskiej. Pierwsze z nich już trafiły do potrzebujących.

– Bardzo serdecznie dziękuję naszym przyjaciołom z Kanady i Rycerzom Kolumba, którzy dzięki wieloletniej współpracy obdarowują nas takim prezentem jakim są te wózki. Jesteśmy jako Caritas głównymi przyjmującymi, aby dalej je przekazać osobom potrzebującym. Jest wiele osób korzystających z wózków: są osoby, które potrzebują ich na stałe, ale najwięcej radości przynoszą te wózki osobom, które z przyczyn losowych potrzebują ich doraźnie: po operacji kończyn dolnych, po zabiegu, na czas rehabilitacji, dochodzenia zdrowia po złamaniach. Z tych wózków – jako drugiego wózka – będą mogli korzystać uczniowie ze szkół specjalnych np. ze szkoły stowarzyszenia „Budujemy Przystań”. Trafia one również do domów pomocy społecznej prowadzonych przez Caritas. W tym transporcie otrzymaliśmy 140 wózków. – mówi ks. Robert Kowalski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.

Z międzynarodowej współpracy miedzy Rycerzami Kolumba zadowolony jest Tomasz Wawrzkowicz, Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

– To bardzo piękny gest miłosierdzia i wyraz troski o tych najsłabszych. Wózki zakupione przez Rycerzy w Kanadzie przyczynią się do wsparcia tych najbardziej potrzebujących, co wpisuje się w misję Rycerzy w Polsce. Dzięki naszej międzynarodowej współpracy, jako Rycerze Kolumba możemy pomóc naszym rodakom i przekazać bardzo dobry i potrzebny sprzęt. Cieszymy się, że możemy współpracować przy tym z diecezjalnymi oddziałami Caritas. – mówi Tomasz Wawrzkowicz.

Rycerze Kolumba z Kanady pomagają w ten sposób od kilku lat. Skąd wziął się pomysł takiego wsparcia tłumaczy Chris Bencharski, Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba z Saskatchewan w Kanadzie:

– Mam polskie korzenie – mój ojciec urodził się w Polsce – więc wysłanie wózków tutaj było naszym pierwszym wyborem. To dla nas wspaniała możliwość pomocy polskim braciom w duchu naszej pierwszej zasady – miłosierdzia. W ostatnich dwóch latach zebraliśmy fundusze pozwalające na zakup ponad 400 wózków. – mówi Chris Bencharski.

W przekazaniu wózków inwalidzkich radomskiej Caritas uczestniczyła również Christiana Flessner, dyrektor Canadian Wheelchair Foundation, organizacji odpowiedzialnej za transport darów z Kanady. Fundacja od kilkunastu lat współpracuje z Rycerzami Kolumba.

Od 2003 roku Rycerze Kolumba w USA i Kanadzie sfinansowali dystrybucję ponad 50 tys. wózków inwalidzkich w Argentynie, Kolumbii, Kubie, Dominikanie, Ekwadorze, Gwatemali, Haiti, Jordanii, Meksyku, Maroko, Omanie, Panamie, Filipinach, Ukrainie, Polsce, Stanach Zjednoczonych i Wietnamie.

Od 2006 roku blisko 1000 wózków trafiło do oddziałów Caritas w całej Polsce, m.in. Diecezji Radomskiej, Sosnowieckiej, Bielsko-Żywieckiej czy Kieleckiej, które zajmują się dystrybucją sprzętu, użyczając go hospicjom i osobom potrzebującym.

Za każdą otrzymaną darowiznę w wysokości 150 dolarów, fundacja może dostarczyć nowy wózek inwalidzki, który kosztuje ponad 500 dolarów w sklepie ze sprzętem medycznym. Są one wysyłane w kontenerach bezpośrednio z fabryki do krajów docelowych bez żadnych kosztów dla odbiorców.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach prawie 2 miliony członków. W Polsce obecni są od ponad 13 lat i liczą blisko 6 tys. członków działających w 117 radach na terenie 28 diecezji (również w Diecezji Radomskiej). Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację pod koniec XIX wieku założył w USA ks. Michael McGivney, kandydat na ołtarze.

Google Photos Refresh Token invalid. Please authenticate from Photonic → Authentication.
Error encountered during authentication:
{
  "error": "unauthorized_client",
  "error_description": "Unauthorized"
See here for documentation.