– Niech miłość do Chrystusa w was się rozwija. I niech ta miłość prowadzi was do realizacji waszego powołania, misji, zadania. Żebyście się nie zniechęcili. Żebyście z odważnym i mężnym sercem pamiętali, że nie głosicie byle czego. że pośród zmieniającego się świata jesteście chrystusowi i Jego chcecie głosić i Jego nieść. – mówił bp Piotr Turzyński do alumnów, którzy przyjęli posługi lektoratu i akolitatu.
Uroczystości obyły się 12 marca w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.
W homilii biskup Piotr, zwrócił uwagę na niezmienność Jezusa Chrystusa i Jego nauki, który dla zmieniającego się, niekoniecznie w dobrą storę, człowieka jest skałą. Biskup nawiązał do trudnych sytuacji związanych najpierw z pandemią, a w ostatnich dniach z wojną na Ukrainie.
– Na naszych oczach zmienia się świat. Od 77 lat Europa nie widziała wielkiej wojny, a teraz jesteśmy przerażeni ogromem zła. Przeżyliśmy, można tak powiedzieć, trudny czas pandemii, izolacji. To miejsce, kaplica, które tętni życiem, korytarze, przez pewien czas były prawie puste. Seminarium od początku swego istnienia było miejscem życia wspólnoty alumnów i wychowawców. Dzisiaj w pewnej swej części stało się domem dla kobiet i dzieci uciekających z Ukrainy przed wojną. – mówił biskup.
Bp Piotr Turzyński, homilia:
Po homilii nastąpił obrzęd ustanowienia lektorów i akolitów. Lektorzy otrzymali księgę Pisma św. zaś akolici – naczynie z chlebem do konsekracji.
Imiona i nazwiska kleryków, którzy otrzymali promocje odczytał ks. dr Marek Adamczyk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.
- Nowi lektorzy:
- al. Adrian Czajkowski – parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie
- al. Krzysztof Goworek – parafia pw. św. Bartłomieja w Opocznie
- al. Jacek Kumór – parafia pw. św. Bartłomieja w Opocznie
- al. Radosław Rojek – parafia pw. św. Łukasza w Radomiu
- al. Kamil Stachuczy – parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Krynkach
- Nowi akolici:
- al. Piotr Auguścik – parafia pw. św. Aleksego w Przedborzu
- al. Dawid Bukalski – parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Goździe
- al. Marcin Dębowski – parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Sławnie
- al. Michał Gawęda – parafia pw. św. Wojciecha w Kraśnicy
- al. Mateusz Katanowski – parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Odrowążku
- al. Jan Paweł Klimek – parafia pw. św. Łukasza Ewangelisty w Drzewicy
- al. Michał Łuszczyna – parafia pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej
- al. Paweł Osiński – parafia pw. św. Jadwigi Królowej w Radomiu
- al. Jakub Szczepańczyk – parafia pw. św. Floriana i NMP w Wąchocku
- al. Filip Wincewicz – parafia pw. św. Trójcy w Białobrzegach
W liturgii lektor jest ustanowiony do wykonywania czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii, może podawać intencje modlitwy powszechnej, a gdy nie ma psałterzysty, może również wykonać psalm między czytaniami. Może on także podawać potrzebne wyjaśnienia i zachęty lub przygotowując komentarze do odczytania przez innych usługujących. Lektorzy mogą również błogosławić pokarmy w Wielka Sobotę, przewodniczyć niektórym nabożeństwom (np. Różaniec, Droga Krzyżowa).
Akolita zostaje ustanowiony po to, aby wspomagał diakona i usługiwał kapłanowi, a jego zadaniem jest służba przy ołtarzu, zwłaszcza podczas Mszy świętej. Ponadto należy do niego – jako do nadzwyczajnego szafarza – udzielanie Komunii świętej. W nadzwyczajnych okolicznościach akolicie powierza się dokonanie wystawienia Najświętszego Sakramentu dla adoracji przez wiernych i jego schowania, jednak bez możliwości udzielenia błogosławieństwa.
W imieniu alumnów, którzy przyjęli posługi, dziękował al. Filip Wincewicz.
Al. Filip Wincewicz, podziękowanie: