Zagłosuj na projekt nr 38

755

„Renowacja największej w Radomiu kapliczki kubaturowej wraz z figurą Jezusa Miłosiernego” – to inicjatywa radomskich Rycerzy Kolumba zgłoszona do Budżetu Obywatelskiego na rok 2023. Na projekty można głosować do 21 czerwca.

– Od trzech lat wraz z grupą przyjaciół zabiegaliśmy o to, żeby na liście do głosowania znalazł się projekt renowacji największej w Radomiu kapliczki kubaturowej wraz z figurą Jezusa Miłosiernego, która znajduje się przy ulicy Malczewskiego, obok rektoratu UTH. Zdajemy sobie sprawę z tego, że Radom nie obfituje w zabytki. Dlatego czujemy się zobligowani do tego, aby dbać o każdy z nich, a w szczególności o zapomniane pomniki historii i kultu religijnego, których często nawet nie dostrzegamy. Prosimy o oddanie głosu na projekt nr 38, przyznając mu maksymalną ilość – 3 punktów. – mówi Maciej Zwierzyński, Rycerz Kolumba.

Kapliczka jest wpisana do rejestru zabytków, ale jej stan jest opłakany. Wilgoć niszczy elewację, w środku zalegają śmieci, metalowe konstrukcje pokryte wielkoformatowymi reklamami zasłaniają różnobarwnie pomalowane ściany.

Inicjatywę Rycerzy Kolumba popiera i zachęca do jej wsparcia ks. Michał Krawczyk, Diecezjalny Konserwator Zabytków.

– Z inicjatywy radomskich Rycerzy Kolumba jednym z projektów (nr 38) zgłoszonych do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego Radomia jest renowacja zabytkowej neogotyckiej kapliczki usytuowanej przy ul. J. Malczewskiego w Radomiu (obok rektoratu UTH). Obiekt jest w bardzo złym stanie i wymaga pilnych prac konserwatorskich. – mówi ks. Krawczyk.

Głosować możemy przez Internet: https://glosowanie.konsultacje.radom.pl/.

Na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Radomia na 2023 rok można głosować do 21 czerwca, a do rozdysponowania jest niespełna 8 milionów złotych.

Historia:

Kapliczka wybudowana została w 1855 r. w stylu neogotyckim, jest obiektem murowanym, wzniesionym na planie prostokąta o wymiarach 4×3,5 m. Nakryta jest trzyspadowym dachem, zwieńczonym małą wieżyczką z krzyżem. Na froncie posiada otwór wejściowy zabezpieczony metalową kratą, nad którym znajduje się plafon z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Wewnątrz stół ołtarzowy, a na nim oryginalna rzeźba Jezusa Miłosiernego. Korzenie kapliczki sięgają czasów staropolskich. Obiekt położony jest w miejscu, gdzie dawniej znajdował się folwark plebański parafii farnej św. Jana Chrzciciela, istniejący tu od II połowy XVI w. (stąd pojawiająca się czasem nazwa: kapliczka św. Jana). Niewykluczone, że jakaś forma obiektu sakralnego istniała tu więc jeszcze przed rozbiorami.

Z figurą Chrystusa związana jest jedna z najciekawszych radomskich legend, mówiąca o tym, że wykonał ją z chleba młody chłopiec wtrącony przez Rosjan do więzienia, za udział w powstaniu listopadowym.

O projekcie Rycerzy Kolumba można przeczytać tu: