Zmarł architekt Tadeusz Derlatka

1937
Śp. Tadeusz Derlatka, architekt (1940-2019). Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Tadeusz Derlatka – znany architekt, autor projektów wielu kościołów w Diecezji Radomskiej, a także ołtarza polowego, przy którym Jan Paweł II odprawił Mszę św. w Radomiu. Miał 79 lat.

Tadeusz Derlatka urodził się w 1940 roku. Z wykształcenia i pasji był projektantem i architektem. W latach 1991-1993 był wicewojewodą radomskim, a w latach 2002-2006 przewodniczącym Rady Miejskiej w Radomiu. Przez wiele lat był członkiem Rady ds. Budowlanych działającej przy Kurii Diecezji Radomskiej.

Wśród projektów Tadeusza Derlatki jest budynek Naczelnej Organizacji Technicznej w Radomiu oraz kilkanaście projektów obiektów sakralnych, w tym radomskich kościołów: św. Rafała Kalinowskiego na Ustroniu, św. Maksymiliana Marii Kolbego na Firleju i Chrystusa Dobrego Pasterza na osiedlu Południe I. Zaprojektował również ołtarz polowy, przy którym 4 czerwca 1991 roku Mszę św. odprawił papież Jan Paweł II podczas wizyty w Radomiu.

Zaprojektował również Ohel na cmentarzu żydowskim w Radomiu. A w ostatnich latach zaangażował się m.in. w budowę pomnika 72. pułku piechoty oraz zaprojektował Muzeum Etosu Rycerskiego Europy w Taczowie pt. „Rycerze Bogurodzicy” w gminie Zakrzew (inicjatywa związana była z 600 rocznicą bitwy pod Grunwaldem).

Tadeusz Derlatka zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 79 lat.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!