Nie żyje ks. Marceli Prawica – legenda afrykańskich misji

ks. prał. Marceli Prawica (1939-2017)

Dzisiaj w Końskich w wieku 79 lat zmarł ks. prał. Marceli Prawica. Jako misjonarz przez 45 lat ewangelizował w Zambii. Ze względu na stan zdrowia ostatnie lata spędził w Polsce, choć sercem zawsze był ze swoimi parafianami w Chingombe.

Ks. Marceli Prawica urodził się w 1939 r. w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. w Sandomierzu z rąk bp. Jana Kantego Lorka. Pracował w parafiach: Szewna, św. Mikołaja w Końskich i Skarżysku-Kamiennej. Od 1972 r. mieszkał w Chingombe (diecezja Kabwe), w środku afrykańskiego buszu. Chingombe (w jęz. bemba: „wiele krów”) to nazwa doliny, rzeki i wioski, w której mieści się polska misja. Misję w Chingombe założyli w 1914 r. polscy jezuici. Przez szereg lat w parafii rezydował kard. Adam Kozłowiecki SJ (zm. 2007 r.), a obecnie pracują tam księża diecezjalni (fideidoniści).

W 2013 r. ks. Marcelego w jego zambijskiej parafii odwiedził bp Henryk Tomasik; wizyta była związana m.in. ze złotym jubileuszem kapłaństwa misjonarza.

W ostatnich latach ks. Prawica dwukrotnie wracał do Polski: był to czas odpoczynku i  „reperowania” zdrowia. Za każdym razem zatrzymywał się w radomskim seminarium, gdzie czuł się „jak w domu w Afryce”.

+ Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…