OLEKSÓW - Parafia pw. św. Stanisława bp. i m.

Oleksów 60
26-920 Oleksów p. Gniewoszów
gmina: Gniewoszów
powiat: kozienicki
województwo: mazowieckie

DEKANAT CZARNOLESKI

ks. Kazimierz Bąbka

Niedziela i Święta: 09:00 , 10:30 , 12:00 ,
Święta zniesione: 09:00 , 18:00 ,
Dni powszednie: 07:00 ,

Rys historyczny:

Właścicielami Oleksowa byli Gniewoszowie herbu Zgraja. Pierwotny kościół drewniany istniał w latach 1253-1326. Pod koniec tego okresu erygowano tu parafię. Obecny kościół pw. św. Stanisława bp., fundacji ks. Jana Sadkowskiego, zbudowany został w 1652 r. Restaurowany był w 1858 r., a powiększony w 1902 r. z dobudowaniem zachodniej części nawy, zakrystii i kaplicy św. Stanisława. Kościół został znacznie uszkodzony podczas I wojny światowej, a odbudowano go w 1921 r. staraniem ks. Józefa Mackiewicza i potem ks. Józefa Mączyńskiego. Gruntownie odrestaurowano go w latach 1990-1998, staraniem ks. Stanisława Sikorskiego. Kościół jest budowlą orientowaną.

Do parafii należą: Bierdzież, Borek, Kociołek, Mieścisko, Oleksów, Sarnów, Sławczyn, Wólka Bachańska.

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109