Szkoły pod papieskim patronatem na Jasnej Górze

1165
Rodzina Szkół św. Jana Pawła II na Jasnej Górze. Zdjęcie: Krzysztof Świertok / BPJG

Blisko 14 tyś. uczniów z ponad 300 szkół, którym patronuje św. Jan Paweł II, spotkało się na Jasnej Górze. Modlono się w intencji Ojczyzny, młodzieży oraz dziękowano za pontyfikat Jana Pawła II.

Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę odbyła się już po raz 18.

– Hasło nawiązało do tegorocznego Dnia Papieskiego: „Promieniowanie ojcostwa” i połączyło 11 października na jasnogórskich błoniach ponad 14 tysięcy pielgrzymów z ponad 300 szkół z Polski i z Białorusi. Modliliśmy się w intencji Ojczyzny, młodzieży oraz dziękowaliśmy za pontyfikat Jana Pawła II. – mówi Irmina Warmiak, koordynator ds. medialnych pielgrzymki i nauczycielka w Publicznej Szkole Podstawowej nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu. – 40. rocznica wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, jest to dla nas, nie tylko w szkole, ale dla wszystkich Polaków, szczególną rocznicą. To wielki Polak, na wielkim stanowisku, a jednocześnie tak nam bliski, podający wartości, które są wartościami pozytywnymi, wartościami pełnymi dobra, które, mimo tych trudnych czasów trafiają cały czas i do dorosłych i do młodzieży”– podkreśla nauczycielka.

Dla uczniów i nauczycieli z PSP nr 14 w Radomiu tegoroczna pielgrzymka zaczęła się już 10 października. W kaplicy przed cudownym obrazem Matki Boskiej od 20.30 młodzież wraz z opiekunami prowadziła rozważania pod hasłem „Cały zawierzam się Maryi”, a o 21.00 Apel Jasnogórski i czuwanie rozpoczął Biskup Radomski Henryk Tomasik – krajowy duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. na Jasnogórskich Wałach następnego dnia o godz. 11.00. Liturgii przewodniczył arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski i wieloletni sekretarz papieża Polaka, a wraz z nim: biskup Henryk Tomasik oraz ks. Dariusz Kowalczyk – przewodniczący Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

W homilii abp Mieczysław Mokrzycki przyznał, że Jan Paweł II był ojcem zwłaszcza dla młodych ludzi, o których bardzo się troszczył, ale którym stawiał też trudne zadania.

– Uczył życia nie na skróty, ale według porządku i harmonii, jaka wyszła z zamysłu Stwórcy. Uczył życia w odpowiedzialności za siebie i za innych, a takie życie odrzuca postawę egoistycznego pragnienia i działania tylko po to, by zaspokoić swoje życiowe marzenia. Nauka św. Jana Pawła II ma być zapisana nie tylko na sztandarach, ale przede wszystkim w naszych sercach, umysłach i postępowaniu. Życzmy sobie, by św. Jan Paweł II żył w nas i działał przez nas – mówił arcybiskup.

W jej trakcie uczniowie wypuścili w niebo białe i żółte balony ze swoimi intencjami, podziękowaniami i prośbami. Na koniec Mszy św. został odczytany „Akt zawierzenia Maryi” oraz list do papieża Franciszka.

Tradycyjnie Rodzina Szkół im. Jana Pawła II włączyła się w organizację XVIII. Dnia Papieskiego. Jego widocznym znakiem jest zbiórka na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Środki finansowe będące materialnym efektem pielgrzymki zostaną przekazane do dyspozycji abp. Mieczysława Mokrzyckiego oraz za pośrednictwem Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej na pomoc dla najbardziej potrzebujących powstańców warszawskich.

Oprawę muzyczną pielgrzymki zapewnili uczniowie, nauczyciele oraz rodzice z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu.

– Pielgrzymka ma dla jej uczestników bardzo wielkie znaczenie duchowe. Dodatkowo jest to możliwość spotkania się uczniów, opiekunów, dyrektorów i rodziców z szkół mających imię Jana Pawła II w celu wymiany doświadczeń. Nauczyciele, rodzice i uczniowie naszej szkoły cieszą się, że mogli brać udział w tej wyjątkowej Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. I że za rok będą tam znowu. – dodaje pani Irmina Warmiak.


Zdjęcia: Krzysztof Świertok / BPJG oraz pracownicy i uczniowie PSP Nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu.

[FAG id=8974]