CIEPIELÓW – Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

• Pomoc duszpasterska:
    • ks. Wiktor Wiącek

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.30;
    • 10.00;
    • 12.00;
  • Święta zniesione:
    • 8.30;
    • 10.00;
  • Dni powszednie:
    • 7.00;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Anusin, Ciepielów, Ciepielów Kol., Ciepielów Stary, Chotyze, Dąbrowa, Gardzienice Kol., Gardzienice Stare, Kałków, Kawenczyn, Pcin, Rafałów, Ranachów, Ranachów B, Ranachów Wieś, Rekówka, Świesielice, Wólka Dąbrowska.
  • Odpusty:
    • Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września),
    • św. Rocha (16 sierpnia),
    • św. Anny (niedziela przed 26 lipca)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 14 września
  • Historia:

Parafia powstała przed 1434 r. Wówczas istniał w Ciepielowie drewniany kościół pw. Świętego Krzyża. W 1512 r., z fundacji Jakuba Ciepielowskiego, zbudowano drewniany kościół pw. św. Rocha w Ciepielowie Starym, który istniał do 1825 r. Niektóre źródła wskazują również na fundację dziedzica Ciepielowa Zygmunta Kazanowskiego, który pod koniec XVI w. ufundował drewniany kościół w miasteczku Ciepielów. W 1752 r., z fundacji Konstancji z Denhoffów Sanguszkowej, wybudowano w Ciepielowie nowy drewniany kościół pw. Świętego Krzyża. Świątynia ta została zniszczona w czasie działań wojennych w 1915 r. W 1904 r. podjęto pierwsze starania dotyczące budowy murowanego kościoła. Ówczesny proboszcz ks. Antoni Długosz zlecił Stefanowi Szyllerowi przygotowanie projektu świątyni. Przedstawił on plany budowy dużego trzynawowego kościoła w stylu neogotyckim. Tego projektu nie zrealizowano. Po zniszczeniu drewnianej świątyni parafia rozpoczęła budowę murowanego kościoła wg nowego projektu autorstwa inż. Stefana Wąsa. Kościół został zbudowany w latach 1922–1939 staraniem proboszcza ks. Ludwika Barskiego, parafian oraz dzięki dotacji państwowej. Świątynia została dedykowana przez sługę Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego 14 IX 1959 r.

MAPA DOJAZDU: