„Eucharystia – Wielka Tajemnica Wiary” – 42. PPDR – Słowo Biskupa Radomskiego Henryka Tomasika

Mstów. Msza św. podczas pielgrzymki. Przewodniczy bp H. Tomasik

Czcigodni Księża,
Drogie Osoby Życia Konsekrowanego,
Drodzy Siostry i Bracia,

Ważną formą wyznania naszej wiary jest udział w pielgrzymowaniu. Pielgrzymka to czas refleksji, modlitwy, dyskusji i ofiary. To „rekolekcje w drodze”. Całe życie człowieka jest pielgrzymowaniem do wyznaczonego przez Stwórcę celu. Wiara nadaje sens temu pielgrzymowaniu.

Ze względu na panującą epidemię nie będzie możliwy w tym roku liczny fizyczny udział w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Dlatego też podejmiemy dwojaką formę udziału w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę: pielgrzymowanie duchowe i tradycyjne (z zachowaniem wszystkich wymaganych zasad).

Zapraszam Was, Drodzy Siostry i Bracia, do udziału w pielgrzymce duchowej. W kościołach naszej diecezji będą organizowane wieczorne spotkania modlitewne, podczas których będziemy mogli uczestniczyć we Mszy Świętej i w adoracji. Wysłuchamy tematycznej konferencji wyznaczonej na konkretny dzień. Apelem Jasnogórskim zakończymy wieczór modlitwy. W tej formie pielgrzymki duchowej możemy wszyscy uczestniczyć. Serdecznie zapraszam.

Tematyka wszystkich rozważań będzie koncentrowała się wokół hasła pielgrzymki: „Eucharystia – Wielka Tajemnica Wiary”. Będziemy także wspominali 100. rocznicę urodzin Św. Jana Pawła II oraz 100. rocznicę Cudu nad Wisłą. Wspominając Sługę Bożego Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego będziemy przygotowywali się do Jego beatyfikacji.

Grupy, które już podjęły decyzję o zorganizowaniu fizycznego udziału w pielgrzymce bardzo proszę o zachowanie wszystkich zasad przekazanych przez władze państwowe i medyczne. Uczestnicy tej formy pielgrzymowania będą naszymi reprezentantami na szlaku pielgrzymim i zaniosą do Matki Bożej także i nasze intencje.

Drodzy Bracia i Siostry, zachęcam wszystkich do włączenia się w nasze duchowe pielgrzymowanie pod opieką Matki Bożej. Będzie ono umacniać w nas wiarę i doda nam siły do odważnego wyznawania wiary w każdej sytuacji. Stanie się ono także okazją do odbycia rekolekcji, które w większości naszych parafii w tym roku nie mogły się odbyć.

Na czas pielgrzymowania po drogach wyznaczonych przez Ewangelię – z serca błogosławię.

† Henryk Tomasik
Biskup Radomski