Inauguracja Jerycha Rodzin

Jerycho Rodzin 2021. Bp Marek Solarczyk święci dwie kopie obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W Niedzielę Miłosierdzia w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie Bp Marek Solarczyk rozpoczął Jerycho Rodzin. Od dziś do 21 listopada w całodobowe czuwanie przed Najświętszym Sakramentem w intencji małżeństw i rodzin włączą się kolejne dekanaty i parafie Diecezji Radomskiej.

W inauguracji Jerycha Rodzin przewodniczył bp Marek Solarczyk, który na zakończenie Mszy św. poświęcił dwie kopie obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej oraz przewodniczył modlitwie różańcowej. Wraz z nim w uroczystości uczestniczyli m.in. biskup pomocniczy Piotr Turzyński i ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin.

Jerycho Rodzin wpisane jest Rok Rodziny, który zainicjował w adwencie 2019 bp Henryk Tomasik, ówczesny Biskup Radomski. Pierwotnie miało rozpocząć się w ubiegłym roku, jednak plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Przypomniał o tym ks. Jerzy Cedrowski COr, kustosz sanktuarium w Studziannie:

– Jerycho Rodzin mieliśmy rozpocząć rok temu, 25 marca 2020 roku. Koronawirus pomieszał te plany. Ale nic nie dzieje się z przypadku. Dziś gromadzimy się w Niedzielę Miłosierdzia, aby w ramach diecezjalnych rozpocząć Jerycho Rodzin. Warto w tym miejscu wspomnieć na to wydarzenie ze Starego Testamentu, kiedy to mury Jerycha rozpadły się z wola Bożą. I wtedy naród wybrany wkroczył do tego miejsca. Wydaje się, że obecnie w tak wielu rodzinach są mury, które nie pozwalają wkroczyć Bogu. Stąd potrzeba takiej akcji i potrzeba jest takiej modlitwy w intencji rodzin. Cieszymy się, że w to rozpoczęcie wpisuje się nasze sanktuarium – powiedział w słowie powitania ks. Cedrowski.

W homilii bp Marek Solarczyk przypomniał postać św. Tomasza Apostoła odnosząc jego wyznanie wiary do życia współczesnego chrześcijanina. Nawiązał też do Święta Miłosierdzia obchodzonego w II Niedzielę Wielkanocną.

– Św. Jan Paweł II w swojej encyklice o miłosierdziu Bożym mówił, że właśnie Jezus, szczególnie w tajemnicy zmartwychwstania, objawia światu, że w świecie jest miłość, która jest mocniejsza od jakiegokolwiek zła, od jakiejkolwiek słabości, od jakiegokolwiek grzechu… I ta miłość jest! To przynosi Jezus Chrystus! To wyrażają sakramenty. To przede wszystkim niesie Boża łaska. I my właśnie z taką nadzieją rozpoczynamy dzisiaj to dzieło Jerycha Rodzin, prosząc o to, aby ta tajemnica obecnej, i działającej, i przemieniającej i umacniającej miłości Boga była obecna w nas, była obecna w naszej wspólnocie Kościoła radomskiego, była obecna w tak wyjątkowy sposób w rodzinach, bo tam się wszystko zaczyna i tam się tak naprawdę wszystko dopełnia. Dlaczego tutaj jesteśmy? Kto nam przekazał życie? Kto nas uczył wiary? Każdy z nas ma różne historie i różne drogi. I możne powiedzieć: „Ale na tym etapie było tak, a u tamtego było inaczej”. Ale to jest zawsze tajemnica rodziny. Oby również i tajemnica wspólnoty Kościoła, która będzie niosła i ten dar miłości i to wszystko, co będzie przekonywało, że pomimo różnych słabości, grzechów, zła, to, co jest miłością Boga jest obecne, jest wpisane w naszą wspólnotę i o to też będziemy się modlić i dzisiaj to zawieramy Bogu. – mówił Biskup Radomski.

Bp Marek Solarczyk, homilia:

Podczas całodniowego czuwania przed Najświętszym Sakramentem, za pośrednictwem Maryi Królowej Rodzin i Różańca Świętego wierni modlić się będą m.in. o świętość i nierozerwalność małżeństw i rodzin, o dobre przygotowanie młodzieży i narzeczonych do sakramentu małżeństwa, o poszanowanie życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, a także o dobre wychowanie dzieci i młodzieży w rodzinach. Modlitwie towarzyszyć będzie kopia obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej oraz relikwie św. Joanny Beretty Molli (matki i lekarki, która poświęciła własne życie, aby dać życie córce) i świętych małżonków Zelii i Ludwika Martin (rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus).

Jerycho Rodzin zakończy się w radomskiej katedrze w Uroczystość Chrystusa Króla (21 listopada).

Modlitewny szturm w intencji rodzin rozpoczął dekanat opoczyński. Kolejną parafią po świętorodzinnym sanktuarium będzie Mroczków (11-12 kwietnia), a następne to:

• Sołek (12-13 kwietnia),
  • Białaczów (13-14 kwietnia),
  • Żelazowice i Libiszów (14-15 kwietnia),
  • Opoczno – Podwyższenia Krzyża Świętego (15-16 kwietnia),
  • Opoczno – św. Bartłomieja i Kraśnica (16-17 kwietnia)
  • Opoczno – NMP Królowej Polski i Petrykozy (17-18 kwietnia).

Terminarz kolejnych dekanatów i parafii dostępny tu:

Failed to get data. Error: