Odpust Miłosierdzia Bożego w kałkowskich „Eremach”

Na doroczny odpust do małego kościółka znajdującego się w Ośrodku Rekolekcyjnym „Eremy” zwykle gromadził dużą grupę pielgrzymów oraz  mieszkańców Kałkowa i okolic. W tym roku, ze względu na pandemię, mogła w nim uczestniczyć niewielka liczba wiernych.

Kościółek pw. Miłosierdzia Bożego znajduje się w Ośrodku Rekolekcyjnym „Eremy” położonym na Wzgórzu Miłosierdzia nieopodal Sanktuarium Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałowie-Godowie.

– Przed pandemią odpust gromadził dużą grupę parafian i przybyłych pielgrzymów, jednak w tym rok ze względu na obowiązujące obostrzenia, liczba biorących udział w uroczystościach była znacznie okrojona. – mówi br. Grzegorz Baczyński SFCHP.

Mszy świętej odpustowej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Marcin Kalbarczyk, kapelan w Domu Pomocy Społecznej i Hospicjum św. o. Pio w Kałkowie.

– Przed rozpoczęciem Mszy świętej odbyło się krótkie czuwanie modlitewne, które poprowadzili bracia z zakonu Braci Chrystusa Cierpiącego: Adam Sztukiewicz i Adrian Paprocki. Na co dzień bracia tego zakonu, w imieniu sanktuarium sprawują opiekę nad tym miejscem, przyjmując na wypoczynek i rekolekcje, ludzi szukających wyciszenia i duchowej odnowy. – dodaje br. Grzegorz.

Święto Miłosierdzia Bożego wpisał do kalendarza liturgicznego św. Jan Paweł II; najpierw w 1995 r. dla wszystkich diecezji w Polsce, a w dniu kanonizacji s. Faustyny 30 kwietnia 2000 r. – dla całego Kościoła. Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie samego Jezusa, które przekazała św. s. Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” (Dz. 299).

Zdjęcia: br. Grzegorz Baczyński SFCHP.