Jubileuszowa pielgrzymka biegaczy

10. Pielgrzymka Biegowa. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Po raz 10. sprzed gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu wybiegli pielgrzymi Radomskiej Pielgrzymki Biegowej. Jest ich 31 w tym dwóch kapłanów. Dystans ok. 200 km przebiegną sztafetowo, by 13 sierpnia razem z innymi pątnikami Pielgrzymki Diecezji Radomskiej stanąć na Jasnej Górze.

Jednym z pomysłodawców pielgrzymki biegowej jest Tadeusz Kraska, który na Jasną Górę biegnie już po raz jedenasty.

– To nasza dziesiąta diecezjalna pielgrzymka biegowa. Ale pomysł zrodził się wcześniej, gdy prywatnie pobiegliśmy na Jasną Górę. To był nasz wspólny pomysł z ks. Piotrem Popisem. Fantastyczna sprawa i fantastyczni ludzie. Widać uśmiechnięte twarze, uzupełniamy brakujące kalorie i już chcemy biec. Pielgrzymkę organizujemy ze stowarzyszeniem i gronem wspaniałych ludzi. Prócz różnych intencji, dochodzi ważny moment trzeźwościowy, tym bardziej, że sierpień to miesiąc abstynencji. – mówi Tadeusz Kraska, prezes Stowarzyszenia „Biegiem Radom!”.

Pielgrzymka rozpoczęła się od Mszy św., sprawowanej w przyseminaryjnym kościele pw. Chrystusa Kapłana, której przewodniczył ks. Piotr Popis, proboszcz parafii Skotniki. W tym roku biegnie po raz 8, a towarzyszył mu będzie ks. Wojciech Pawłowski, wikariusz radomskiej parafii bł. Annuarity i św. Michała.

– Biegnę drugi raz. Byłem zauroczony rok temu, kiedy modliliśmy się biegnąc. Niesamowite jest to, że pojawiały się w trakcie biegu prośby o spowiedź. Podbiegały też osoby i prosiły o rozmowę duchową. To pokazuje nam – kapłanom – jak potrzebne jest towarzyszenie chociażby biegaczom na takich pielgrzymkach biegowych – mówi ks. Pawłowski.

W homilii przypomniał pielgrzymom-biegaczom o dawaniu świadectwa wiary.

– Jesteśmy tu ze względu na Chrystusa. Będziemy Go pokazywać innym, nie mówiąc żadnego słowa. Ludzie, którzy nas będą spotykali na trasie, powiedzą: „To są ludzie, którzy nie wstydzą się przyznać do Jezusa!”. To będzie nasze wyznanie wiary. – powiedział w homilii ks. Wojciech.

Pielgrzymi biec będą w sztafecie. Podczas biegu będą modlitwy i konferencje.

– Technicznie jest to sztafeta, gdzie każdy według sił określa ilość przebiegniętych etapów. Od ubiegłego roku zmieniliśmy rytm, ze względu na pandemię zawęziliśmy ilość osób. Biegnie nas w tym roku 31 osób, ale idea biegu sztafetowego pozostaje. Są liderzy prowadzący na odcinkach i pozostali biegnący. Mamy w tym roku nową grupę, tzw. „grupę seniorów”. Starsi biegają wolniej, więc to dla nich. Ale będą wspólne momenty: modlitwy Różańca i Koronki do Bożego Miłosierdzia. Wtedy tempo będzie wolniejsze, by obie grupy były razem. – wyjaśnia pan Tadeusz.

W piątek, 13 sierpnia, pielgrzymi-biegacze razem z innymi pątnikami Pielgrzymki Diecezji Radomskiej dotrą na Jasną Górę.

Failed to get data. Error: