W sobotę, 12 stycznia, w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski, Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie Godowie odbył się II. Festiwal Kolęd i Pastorałek pt. „Nocy Niepojęta”.
W konkursie – bo taki charakter miał festiwal – wzięło udział 47 podmiotów wykonawczych z całego regionu świętokrzyskiego.
– Jeśli ktoś z oglądających, sugerując się tematem festiwalu, nastawił się na znane i nieco osłuchane utwory, to już po pierwszych wykonaniach mógł poczuć się pozytywnie zaskoczony. Większość wykonawców zaskoczyła słuchaczy ciekawą interpretacją melodii lub mało znanym tekstem prezentowanego utworu. – pisze br. Grzegorz relacjonując wydarzenie.
Podczas konkursu wyłoniono zwycięzców w 3 kategoriach. W grupie najmłodszych solistów (do lat 14) pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Gawro, która oprócz pięknego głosu zaprezentowała utwór „Pastorałka od serca do ucha”.
W kategorii solistów starszych (powyżej lat 14) pierwsze miejsce zajęła Martyna Wójcik, która zachwyciła jury i słuchaczy pięknym klasycznym głosem. Drugie miejsce w tej kategorii wywalczyła Weronika Syk, a trzecie – Weronika Koprowska.
W Kałkowie zaprezentowały się też zespoły, schole i chóry (to trzecia kategoria). Tu po laur zwycięstwa sięgnął Męski Zespół Wokalno-Estradowy „Juchy Świętokrzyskie”. Na drugim miejscu znalazł się Chór Sanktuarium w Kałkowie „Et Gloria Mater”, a trzecie miejsce zdobył Zespół Śpiewaczy „Brodowianki”.
Trzeba zaznaczyć, że uczestnicy konkursu byli oceniani przez profesjonalnych muzyków. W składzie jury byli: Anna Maria Adamiak (śpiewaczka operowa i operetkowa), dr. Paweł Łukowiec (kompozytor, pedagog, dyrygent, wykładowca akademicki na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach) oraz Tomasz Ceglarski (muzyk, dyrektor artystyczny „Dni Muzyki Organowej i Kameralnej” w Starachowicach).
Na II. Festiwal Kolęd i Pastorałek do Kałkowa przybyli również przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, m.in. Piotr Babicki (Starosta Powiatu Starachowickiego) oraz Marek Wojtas (Wójt Gminy Pawłów). Obaj panowie oprócz innych instytucji i osób prywatnych, byli również współfundatorami nagród konkursowych.
Organizatorami Festiwalu były: Gmina Pawłów, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Pawłowie, Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie oraz Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Kałkowie-Godowie.
Patronat nad wydarzeniem objęli: Marek Wojtas (Wójt Gminy Pawłów) i ks. kan. Zbigniew Stanios (Kustosz Sanktuarium MB w Kałkowie-Godowie).
Zdjęcia i relacja: br. Grzegorz