ZACHORZÓW – Parafia pw. św. Michała Archanioła

• Proboszcz:
    • ks. Jerzy Wojnarski

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.30;
    • 10.00;
  • Święta zniesione:
    • 10.00;
  • Dni powszednie:

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Józefów, Kolonia Zachorzów, Zachorzów.
  • Odpusty:
    • św. Michała Archanioła (29 września),
    • św. Izydora (10 maja)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 29 września
  • Historia:

Zachorzów to wieś z XVI w., która oddawała dziesięciny plebanowi w Sławnie Opoczyńskim. Kaplica dworska pw. św. Izydora w Zachorzowie została zbudowana w 1785 r. z fundacji Michała Domaniewskiego, starosty szczurawskiego i jego żony Doroty Dunin Brzezińskiej. Systematyczne duszpasterstwo w kaplicy zapoczątkował w 1957 r. ks. Eugeniusz Cieślik, wikariusz parafii Sławno Opoczyńskie. Parafia pw. św. Michała Archanioła została erygowana 4 VI 1958 r. przez bp. Jana Kantego Lorka z wydzielonych wiosek parafii Sławno. Pomimo zgromadzonego materiału na kościół władze komunistyczne odmówiły pozwolenia na budowę, wobec czego materiał zużyto na ogrodzenie cmentarza parafialnego. W 1986 r. odrestaurowano dawną kaplicę i rozbudowano, od tego czasu służy jako kościół parafialny. Jest budowlą drewnianą.

MAPA DOJAZDU: