ŁĘGONICE MAŁE – Parafia pw. św. Marii Magdaleny

Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Łęgonicach Małych. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

KONTAKT:

• Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Łęgonicach Małych
    • Łęgonice Małe 45
    • 26-425 Odrzywół
    • woj. mazowieckie
  • T: +48 518 689 904
  • E: #
  • W: #

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. Robert Kotowski

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.00;
  • Święta zniesione:
    • 15.00;
  • Dni powszednie:

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Borowiec, Dąbrowa, Łęgonice Małe, Myślakowice, Myślakowice Kol.
  • Odpusty:
    • św. Marii Magdaleny (22 lipca),
    • św. Józefa (19 marca);
    • MB Fatimskiej (13 maja – odpust w kaplicy w Myślakowicach)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 22 lipca
  • Kościół filialny:
    • MB Fatimskiej w Myślakowicach, Msza św. w niedziele i święta o godz. 11.00
  • Historia:

Miasto Łęgonice zostało utworzone w 1420 r. na prawie magdeburskim przez abp. gnieźnieńskiego Mikołaja Trąbę, który uzyskał przywilej lokacji od króla Władysława Jagiełły. W 1623 r. abp Wawrzyniec Gembicki przekazał klucz łęgonicki kapitule gnieźnieńskiej. Łęgonice utraciły prawa miejskie w 1869 r. Pierwotny kościół drewniany budowany był w czasie, gdy erygowano parafię i lokowano miasta. Nadany on został klasztorowi Kanoników Regularnych Grobu Chrystusowego z Miechowa, którzy do XIX w. obsadzali probostwo w Łęgonicach. Drugi kościół drewniany pw. Rozesłania Apostołów i św. Marii Magdaleny z 1521 r. zbudowany został staraniem bożogrobców i prymasa Jana Łaskiego. Spłonął on jednak w 1763 r. Obecny modrzewiowy kościół pw. św. Marii Magdaleny, z fundacji Stanisława Małachowskiego, marszałka trybunału koronnego, zbudowano w latach 1765–1775.

MAPA DOJAZDU: