– Trzeba stanąć po stronie krzyża, stanąć po stronie Chrystusa. – mówił bp Piotr Turzyński, który przewodniczył wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej w katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu.
W Wielki Piątek, zgodnie ze starożytną tradycją, Kościół nie sprawuje Eucharystii, a jedynie Liturgię Męki Pańskiej.
Tradycyjnie Wielkopiątkowa Liturgia w radomskiej katedrze rozpoczyna się w ciszy od postawy prostratio, czyli gestu uniżenia przed Chrystusem, który za nas umarł na krzyżu: bp Piotr upadł na twarz przed ogołoconym z dekoracji ołtarzem i przez kilka chwil leżał krzyżem.
Następnie rozpoczęła się Liturgia Słowa z opisem Męki Pańskiej według św. Jana Ewangelisty oraz rozbudowaną Modlitwą Powszechną, która w tym roku poszerzona została o wezwanie za Ukrainę doświadczającą rosyjskiej agresji wojennej.
Wezwanie: „Módlmy się za naród ukraiński, doświadczający rosyjskiej napaści wojennej, za uchodźców i ofiary śmiercionośnych ataków. Niech nasz Bóg i Pan powstrzyma przemoc, gwałt i zniszczenie, aby zapanował upragniony pokój”
Modlitwa: „Wszechmogący, wieczny Boże, Ty uśmierzasz wojny i poniżasz pysznych, uwolnij naród ukraiński od okrucieństw i cierpień, wejrzyj łaskawie na uchodźców i wygnańców, na rozdzielone rodziny i osierocone dzieci, a nam daj serca czułe na potrzeby przybyszów. Przez Chrystusa, Pana naszego”.
W homilii bp Piotr Turzyński apelował, by Jezus Chrystus stał się centrum naszego życia. Nawiązując do sytuacji na ogarniętej wojną Ukrainie.
– Mamy lata wielkiego humanizmu. A okazuje się, że ludzka nędza jest taka sama, i wciąż manipuluje się prawdą. A nawet więcej. Są tacy, którzy mówią: „Dajmy już spokój z tą dyktaturą prawdy”. Na naszych oczach dobrobyt własny więcej znaczy niż życie dzieci z Ukrainy. Czytałem artykuły w prasie, gdzie nie używano słowa wojna, tylko „operacja militarna”, gdzie nie używano słowa Ukraina, lecz mówiono „eks-republika sowiecka”, jakby oni nie mieli prawa być narodem. Na naszych oczach niektórzy umywają ręce. Panie Jezu, uzdrów nasz świat, uzdrów nasz świat! Trzeba stanąć po stronie krzyża, stanąć po stronie Chrystusa. – mówił bp Turzyński.
Bp Piotr Turzyński, homilia:
Najważniejszym elementem Liturgii Wielkiego Piątku była adoracja krzyża. W czasie adoracji bp Piotr stopniowo odsłaniał przyniesiony do ołtarza Krzyż, śpiewając „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”; na to wezwanie wierni odpowiadali: „Pójdźmy z pokłonem”.
Po adoracji Krzyża z ciemnicy przyniesiono Najświętszy Sakrament i wiernym udzielono Komunii św.
Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego, gdzie jest przenoszony i wystawiony do adoracji Najświętszy Sakrament.
Z kolei w Wielki Piątek bp Marek Solarczyk przewodniczył liturgii w sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego i Krwi Zbawiciela w Wielkiej Woli-Paradyżu.
– Jak wielka jest moc Chrystusa, którego mękę dzisiaj przeżywamy! Niech nas umacnia, jednoczy z Bogiem, niech pomaga nam ofiarnie objawiać i przekazywać to, co jest darem Boga dla innych – mówił ordynariusz radomski.
Bp Marek Solarczyk, homilia:
Galeria z Liturgii Wielkiego Piątku w radomskiej katedrze (strona radomskiego „Gościa Niedzielnego”):
https://radom.gosc.pl/gal/spis/7477078.Wielki-Piatek-w-radomskiej-katedrze