„Maryja nadzieją rodzin”. Wyruszyła 43. Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasna Górę.

Bp Marek Solarczyk wyruszył z grupą akademicką. 43. PPDR. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Tradycyjnie w święto Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia) wyruszyła dziś Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasna Górę. Mszy św. inaugurującej pielgrzymkę przewodniczył Bp Marek Solarczyk, który pielgrzymuje z grupą Duszpasterstwa Akademickiego (nr 21).

Z powodu panujących obostrzeń koronawirusowych na głównej Mszy św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego na radomskiej Jeżowej Woli uczestniczyły tylko cztery grupy pielgrzymkowe. Pozostałe rozpoczęły pielgrzymowanie w swoich parafiach.

– W dniu dzisiejszym, w tym miejscu, w parafii Miłosierdzia Bożego w wyjątkowy sposób brzmią słowa, że to jest miejsce zdroju Bożych łask. Dzisiaj, trwając w tajemnicy Przemienienia Pańskiego, z całą nadzieją otwieramy nasze serca, aby ta Eucharystia była dla nas i przez nas dla innych doświadczeniem i przemianą tego, co ludzkie w to, co wieczne i Boże – powiedział bp Marek.

Bp Solarczyk, który już po raz 16. idzie w pielgrzymce na Jasną Górę, zachęca by była ona przede wszystkim spotkaniem z Bogiem i czasem budowania wspólnoty wierzących.

– Ważne jest, abyśmy potrafili nieść tę wspólnotę, a w niej Bóg objawi cudowne swoje dary dla nas. Niech Bóg nam błogosławi. Niech to będzie czas objawienia tego wszystkiego, co jest mocą Jego życia i miłości. Niech to będzie czas umocnienia naszej wspólnoty Kościoła radomskiego, co sprawi, że będziemy razem szli, żyli oraz głosili i wypełniali dzieła Boga w Jego imię – mówił bp Marek.

Przywołał również historię ze Światowych Dni Młodzieży, które pięć lat temu odbyły się w Krakowie. Spotkał się wtedy z autorem prezentacji o dramacie II wojnie światowej i reżimów totalitarnych.

– Pewnym tłem do tego wszystkiego w wymiarze dźwięku były słowa Koronki do Bożego Miłosierdzia. I ten, który przygotowywał tę wystawę i tę prezentację, na moje pytanie: „Dlaczego?” odpowiedział: „Księże Marku! Czyż to nie jest tak wyjątkowe potwierdzenie, takie swoiste wprowadzenie i przygotowanie ludzkości przez św. siostrę Faustynę, żeby w tych czasach, które wydają się czasami przekreślającymi to, co Boże, na pewno zaprzeczającymi, co jest darem Bożej miłości, żeby człowiek nie zwątpił w to, że Bóg te dary nieustannie ofiarowuje, że Bóg te dary człowiekowi zawierza, i że Bóg ofiarowując i zawierzając – wspiera, aby człowiek to przyjął”. – mówił.

Bp Marek Solarczyk, homilia:

Na zakończenie Mszy św. ks. Mirosław Kszczot, dyrektor pielgrzymki, podziękował wszystkim osobom, które – prócz pielgrzymiego trudu – podjęły się pomocy w różnych pielgrzymkowych służbach i będą dbać o zdrowie, bezpieczeństwo, śpiew, modlitwę czy logistykę. Podziękował również członkom Stowarzyszenia Radomski Czerwiec’76, którzy przyszli pożegnać pielgrzymów. Prosząc zaś bp. Marka Solarczyka o błogosławieństwo na pątniczą drogę zauważył, że rozpoczyna się nowy rozdział w historii radomskiej pielgrzymki na Jasną Górę.

– Ksiądz biskup będzie razem z nami przeżywał czas rekolekcji w drodze. Prosimy o błogosławieństwo nie tylko dla pielgrzymów, ale również dla osób, które od wielu lat odprowadzają nas na Jasną Górę m.in. członków Stowarzyszenia Radomski Czerwiec ’76. Dziękuję wszystkim, którzy duchowo chcą przeżywać czas pielgrzymki – powiedział księdz dyrektor.

W tym roku, ze względów sanitarnych, nie było wspólnej Mszy św., a każda grupa rozpoczynała pielgrzymowanie w swojej parafii. Grupy nie będą się również spotykać na trasie.

– W tym roku jest lepiej pod względem sanitarnym. Są nadal obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, ale poziom ryzyka zarażeniem jest mniejszy, ponieważ wśród nas jest wielu zaszczepionych. Ja sama rok temu nie mogłam wyjść na szlak, uniemożliwiały to tamte warunki. Trzeba było trwać na stanowisku w sanepidzie. W tym roku będę mogła przejść część trasy i to mnie bardzo cieszy. – mówi dr Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego sanepidu, która od szeregu lat zaangażowana jest w służby medyczne radomskiej pielgrzymki.

Radomscy pątnicy po ośmiu dniach marszu i przebyciu ponad 200 kilometrów dotrą na Jasną Górę. W piątek, 13 sierpnia, wszystkie grupy Pielgrzymki Diecezji Radomskiej będą uczestniczyć w Mszy św. na jasnogórskich Wałach. Eucharystii o godz. 15.00 będzie przewodniczył Bp Marek Solarczyk.

Failed to get data. Error:

.