Najpierw adoracja Najświętszego Sakramentu, a potem Apel Jasnogórski, pielgrzymkowe rozważanie i dzieciątek różańca w intencji pielgrzymów. W wielu kościołach naszej diecezji wierni zbierają się na wieczorne modlitwy w łączności z pielgrzymami, którzy wyruszyli na Jasną Górę.
O znaczeniu modlitwy mówi ks. prał. Jarosław Wojtkun, proboszcz parafii św. Kazimierza w Radomiu:
– To więź modlitwy. Tu bariery geograficzne się nie liczą, nie liczą się odległości. Czujemy taką wewnętrzną więź. Trudno to zdefiniować. Ale jest takie przeświadczenie o tym, że to jest ta godzina, która łączy wszystkich nas, Polaków, w tej godzinie Apelu Jasnogórskiego. Tym bardziej w tej rodzinie, jaką jest rodzina parafialna łączność z tymi, którzy za nas się modlą. Przecież pielgrzymi z naszej parafii niosą i nasze intencje. O zaniesienie i naszych intencji do Matki Bożej prosiliśmy. A m, którzy zostaliśmy tu modlimy się za tych, którzy poszli i ponoszą trud tego pielgrzymowania. Powiedziałbym, że to taka „komunia duchowa”, która szczególnie obecna jest właśnie podczas tej modlitwy apelowej. – mówi ks. Wojtkun.
Pielgrzymów duchowych i tych, którzy wyruszyli na Jasną Górę łączy również hasło tegorocznej pielgrzymi („Maryja nadzieją rodzin”) i treści rozważań apelowych.
– Rozważania apelowe prowadzone są na bazie tych materiałów, które zostały przygotowane dla pielgrzymów. One są bardzo bogate, bardzo głębokie, pomagające w takim modlitewnym skupieniu odpowiednim do tej godziny Apelu. To niezwykła pomoc, za którą bardzo dziękujemy. Dziękujemy również za to, że są one dostępne również w na stronie internetowej diecezji. – dodaje ksiądz proboszcz.
Wszystkie materiały na poszczególne dni pielgrzymki dostępne są >>TU<<.
W modlitwie apelowej uczestniczyło kilkadziesiąt osób, a wśród nich pani Maria Antonina:
– Pielgrzymka to jest trud. To nie jest to, że my sobie tu przyjdziemy do kościoła i jest pięknie, i ładnie. Ale iść całą drogę – to jest trud. Trud – tak jak to było pierwszego dnia – gdy trzeba było iść w ten deszcz. Ja bardzo współczułam patrząc na zmokniętych pielgrzymów, na idące mamy z dziećmi i jeszcze po powrocie do domu modliłem się za nich. I codziennie za nich się modlę. Jesteśmy wdzięczne za to, że możemy modlić się nie tylko za siebie, ale przede wszystkim za tych, którzy poszli na pielgrzymkę – za tych, którzy się tam trudzą. I zapraszamy wszystkich, aby w tym czasie nie siedzieli w domu, przed telewizorem, ale przyszli tutaj, do naszego kościółka i tu złożyli Matce Bożej hołd.
Choć pielgrzymka radomska zakończy się 13 sierpnia, to w bazylice św. Kazimierza wieczorne modlitwy apelowe będą trwały do 15 sierpnia włącznie, czyli do Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
– Stoimy przed bazyliką wieczorem, rozświetlone okna dookoła. Zapraszamy, aby zaczerpnąć z tego światła, które z obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej bije. Zapraszamy parafian, szczególnie rodziny tych, którzy poszli w pielgrzymce na Jasną Górę, ale nie to zaproszenie ograniczone. Zapraszamy wszystkich. Będziemy cieszyli się jak najliczniejszą obecnością na tym wieczornym czuwaniu. – zapraszam ks. Wojtkun.
Wieczorna modlitwa w radomskiej bazylice rozpoczyna się adoracją Najświętszego Sakramentu od godziny 20.30 i o godz. 21.00 – Apel Jasnogórski.
Wieczorne spotkanie to również dzielenie się wiadomościami z trasy pielgrzymki.
– Na bieżąco mamy kontakt z naszymi pielgrzymami i ks. Michałem Bartosiakiem – naszym wikariuszem, który pielgrzymuje z parafianami. Na bieżąco przekazują pozdrowienia, referuje, informuje o wydarzeniach na trasie. Mam też zamiar dojechać do grupy w ostatnim poranku pobytu w naszej diecezji, czyli w Radoszycach. Także będzie okazja do zreferowania na żywo, że my tutaj w kościele się modlimy i przywieść także apelowym gościom, którzy pojawiają się we wtorek (10.08) na pozdrowienia bezpośrednio usłyszane w Radoszycach. – zapowiada ksiądz proboszcz.
Zapraszamy również do włączenia się w duchową pielgrzymkę. Więcej >>TU<<.
.