Modlitwa za pierwszego Pasterza Diecezji Radomskiej

Epitafium śp. Bp. Edwarda Materskiego. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W 6. Rocznicę śmierci śp. bpa Edwarda Materskiego w radomskiej katedrze sprawowana była msza święta. Liturgii przewodniczył bp Henryk Tomasik, a we wspólnej modlitwie uczestniczyli zgromadzeni w katedrze kapłani i wierni.

W homilii bp Tomasik wspomniał pracę jaką śp. bp Materski włożył w budowaniu Diecezji Radomskiej.

– Ksiądz biskup przybył tutaj [do Radomia] jako biskup sandomierski. Ileż trzeba było wysiłku, starań, aby rozpocząć budowę nowego seminarium, wówczas, gdy było seminarium w Sandomierzu. To wszystko świadczyło o jasnym planie księdza biskupa, aby powstała diecezja radomska. Dzisiaj wspominamy ten wielki trud księdza biskupa. Tysiące rozmów z kapłanami, wiernymi świeckimi, ponad 100 nowych parafii z nowymi kościołami, pierwszy synod diecezji radomskiej, Radomski Instytut Teologiczny, Diecezjalne Kolegium Teologiczne, Diecezjalne Studium Organistowskie, diecezjalne radio i tygodnik AVE, drukarnia diecezjalna, a także niezwykłe wydarzenia, do których należy zaliczyć beatyfikację pięciu kapłanów radomskich z grona 108 męczenników z II wojny światowej, proces beatyfikacyjny sługi bożego biskupa Piotra Gołębiowskiego, koronacja obrazu Matki Bożej w Skrzyńsku, przygotowanie koronacji obrazu Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej oraz Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Wymiarem pracy duszpasterskiej księdza biskupa była troska o katechezę i katechetów. Był bardzo mocno zaangażowany w prace związane z powrotem religii do polskiej szkoły. Wspominamy to wszystko i także normalną pracę duszpasterską. Codzienną, która była znakiem zatroskania o wiarę diecezji i o to, aby diecezja stawała się prawdziwym Kościołem, Ludem Bożym, który trwa w przymierzu z Panem Bogiem – przypomniał bp Tomasik.

Biskupa Edwarda Materskiego wspomnieli również członkowie radomskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, którzy o 15.00 modlili się przy grobie pierwszego Pasterza Diecezji Radomskiej na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.