ODROWĄŻEK – Parafia pw. Przemienienia Pańskiego

• Proboszcz:
    • ks. kan. mgr Wincenty Piotr Chodowicz

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.00;
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
  • Dni powszednie:
    • 7.00 lub 17.00 (zima – 16.00)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Kopcie, Kucębów Borek, Kucębów Dolny, Kucębów Górny, Kucębów Odcinek, Odrowążek, Odrowążek Nowy, Szałas, Włochów Nowy.
  • Odpusty:
    • Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia),
    • Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 17 maja
  • Kościół filialny:
    • Podwyższenia Krzyża Świętego w Szałasie,
      • Msza św. w niedziele o godz. 10.30, inne dni – 18.00
  • Historia:

Miejscowość ta od XIV w. nazywana była Odrowążek dla odróżnienia od Odrowąża Starego (gniazda rodu Odrowążów), do którego należała pod względem kościelnym. Kościół drewniano-murowany powstał tu w 1948 r. Duszpasterstwo w niedziele sprawowali od 1953 r. księża z Odrowąża. W 1957 r. przy kościele zamieszkał ks. Tadeusz Kwiecień. Parafia została erygowana 17 IV 1958 r. przez bp. Jana Kantego Lorka. W tym czasie dobudowano do kościoła drewnianą przybudówkę oraz zakrystię. Świątynia została powiększona w 1971 r., a dwa lata później była dedykowana przez bp. Piotra Gołębiowskiego. W 1976 r. udekorowano wnętrze świątyni malowidłami. Latem 1993 r. kościół został poważnie zniszczony w wyniku pożaru. Odnowiono go w roku następnym staraniem całej diecezji i miejscowych parafian. Po zakończonych pracach kościół został pobłogosławiony przez bp. Adama Odzimka 3 VII 1994 r. W 2011 r. rozpoczęto w Odrowążku budowę nowej świątyni parafialnej. Jest to drugi w Polsce, a pierwszy w diecezji radomskiej tzw. kościół pasywny, czyli energooszczędny. Świątynia została pobłogosławiona przez bp. Adama Odzimka 6 VIII 2014 r.

MAPA DOJAZDU: