Orszak Trzech Króli w Diecezji Radomskiej

Orszak Trzech Króli w Radomiu. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, w kilkunastu miastach i miejscowościach Diecezji Radomskiej przejdą Orszaki Trzech Króli. Uczestnikom orszaku towarzyszyć będzie hasło: „Bóg jest dla wszystkich”.

Radom

Po raz 7. Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Radomia. Rozpocznie go Msza św. radomskiej farze pod przewodnictwem bpa Henryka Tomasika (godz. 11.00). Następnie w południe na Rynku odczytany zostanie edykt cesarza Augusta, po czym Orszak ruszy ul. w stronę Placu Corazziego. Przechodząc ul. Żeromskiego korowód zatrzyma się w kilku miejscach by obejrzeć jasełkowe scenki przygotowane przez radomską młodzież. Scenki te będą:

• przy kościele ewangelicko-augsburskim,
  • przy kościele bernardynów,
  • przy ul. Witolda,
  • przy kościele garnizonowym
  • i przy tunelu świetlnym.

Po dojściu do szopki ustawionej przed Urzędem Miejskim, uczestnicy orszaku pokłonią się Jezusowi. Na uczestników orszaku czekać będzie gorąca herbata.

Zakrzew

W Zakrzewie Orszak Trzech Króli odbędzie po raz drugi. Poprzedzi go Msza św. o godz. 11.00. Po Eucharystii Orszak wyruszy sprzed Urzędu Gminy, uczestnikom towarzyszyć będzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gogolina. Będzie można również wspomóc bibliotekę w Solecznikach na Litwie. Przemarsz zakończy się na „orliku”, gdzie wszyscy oddadzą pokłon Świętej Rodzinie.

Pionki

W Pionkach orszak przejdzie po raz piąty, a poprowadzi go opat zakonu cystersów. Korowód wyruszy z Ogródka Jordanowskiego przy ul. Leśnej o godz. 12.00. W czasie orszaku odbędzie się publiczna zbiórka pieniędzy, z której dochód zostanie przekazany na rehabilitację Wiktora Rękosiewicza, 15-letniego mieszkańca miasta.

Kozienice

Na rozpocznie się Orszaku zostanie odprawiona Mszą św. w kościele pw. Świętej Rodziny (godz. 10.30). Po Eucharystii orszak wyruszy do kościoła Świętego Krzyża.

Zwoleń

Tu Orszak Trzech Króli przejdzie po raz pierwszy. Dzieci i młodzież przedstawią cztery sceny jasełkowe. Bardzo mocno zostanie zaakcentowany charakter misyjny Orszaku. Rozpoczęcie orszaku na parkingu przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego o 12.15, a zakończenie przy szopce na Placu Jana Kochanowskiego. Tam uczestnicy pokłonią się Jezusowi, będzie koncert kolęd i poczęstunek.

Szydłowiec

Przed rozpoczęciem orszaku będzie sprawowana Msza św. o 10.30 w kościele pw. św. Zygmunta. Po niej uczestnicy przemaszerują ulicami: Kielecką, Kościuszki, Widok, Radomską, Rynek Wielki. Uczestnikom orszaku przygrywać będzie góralska kapela. Nie zabraknie smoka Alfreda.

Skarżysko-Kamienna

W tym roku zmieniono nieco trasę. Uroczystość rozpocznie się o godz. 13.30 na placu przy parafii pw. Świętego Brata Alberta. Stąd barwny korowód przejdzie ulicami: Spółdzielczą, Moniuszki, Piłsudskiego, Norwida i Promenadą do Ostrej Bramy, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie.

Starachowice

Orszak Trzech Króli poprzedzi Msza św. w kościele pw. Wszystkich Świętych (godz. 11.00). Korowód wyruszy o godz. 12.00 i przejdzie ulicami: Radomską, Konstytucji 3 Maja, Aleją Armii Krajowej do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego. Trzej Królowie dotrą do żłóbka na Placu Pod Skałkami, gdzie złożą pokłon Jezusowi. Na uczestników czekać będzie gorąca herbata i grochówka.

Suchedniów

Orszak rozpocznie się o godz. 14.30 przy stacji benzynowej (ul. Kielecka). Stamtąd uczestnicy przejdą do kościoła pw. św. Andrzeja, gdzie o 15.15 rozpocznie się wspólne kolędowanie.

Stąporków

Orszak rozpocznie się w kościele od „Jasełek” (godz. 11.30). Po nich sprawowana będzie Msza św. Po nabożeństwie wszyscy w barwnym orszaku przejdą na plac przed Ośrodkiem Kultury. Tu będzie wspólne kolędowanie i gorący poczęstunek.

Końskie

Orszak w Końskich ma tradycyjnie charakter gwiaździsty; uczestnicy orszaku wyruszą z trzech miejsc:

• z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy (około godz. 12),
  • z parafii Chrystusa Odkupiciela (około godz. 12)
  • z parafii św. Mikołaja (około godz. 12.45).

Następnie odbędą się „Jasełka”, pokłon Trzech Króli, wspólne kolędowanie, walka dobra ze złem.

W niedzielę, 7 stycznia, w Domu Kultury odbędzie się Gala OTK Końskie podsumowująca trzy edycje orszaku koneckiego.

Drzewica

Orszak Trzech Króli rozpocznie o godz. 12.00 od Mszy św. w kościele parafialnym. Po Eucharystii uczestnicy przemaszerują ulicami miasta do Regionalnego Centrum Kultury, gdzie uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków wystawią „Jasełka”. Będzie też wspólne kolędowanie.

Tomaszów Mazowiecki

Tomaszowski orszak ma charakter międzydiecezjalny. Wyruszy tradycyjnie o godz. 14.15 z czterech parafii:

• św. Jadwigi Królowej,
  • św. Antoniego,
  • NMP Królowej Polski
  • Świętej Rodziny.

Po przejściu ulicami miasta, dotrze do żywej szopki przy kościele Najświętszego Serca Jezusowego. Tam zostanie przywitany śpiewem kolęd i będzie przedstawiona scenka ukazująca pokłon Trzech Króli. O godz. 15.45 rozpocznie się w kościele koncert kolęd pt. „Kolędy do nieba”. O godz. 17.00 odprawiona zostanie Msza św.